Инцест, сексуални контакт и сексуални напад су најчешће обавијени непробојним зидом ћутања од стране извршиоца насиља, жртве, као и других чланова породице који о томе имају одређена сазнања.
На питање у којој мери сексуално насиље код деце, ако се оно дешава у оквиру породице, може утицати на развој личности код детета и да ли то може да изазове трајне последице говорила је проф. др Марија Младеновић са Факултета здравствених и пословних студија Универзитета „Сингидунум“.
- Уколико је дете жртва сексуалног насиља у породици, извршилац може бити један од родитеља, као и друго дете. Ову екстремно тешку ситуацију компликује додатно и осећај стида, стид осећају сви, и извршилац насиља, и други родитељ, ако се овакав облик насиља догађа у оквиру породице, као и сви сведоци што омогућава да ова “тајна“ дуго, а некад и доживотно, остане скривена у породици и да резултира озбиљним физичким и психичким проблемима касније у животу. Дете се посебно осећа преварено, јер остали чланови породице свесно избегавају да разреше постојећу ситуацију. Будући да одрастају у комплексном и оптерећујућем окружењу, ова деца постају неповерљиви људи који се тешко отварају иступају у искрене везе и неефикасно остварују своје улоге касније у животу – објашњава др Марија Младеновић и додаје:
- Да ли ћемо, и када, приметити да је дете жртва насиља у породици, али и у школи од стране својих вршњака, пуно зависи и од тога колико је дете спремно да се отвори и проговори о својим проблемима, али и од наше осетљивости на такве проблеме.
Физичко насиље оставља трагове на телу, али психичко и сексуално остављају велике ране на души и тешко се може доказати.
Додатно, како наглашава проф. др Марија Младеновић као друштво, нисмо у потпуности спремни да такве ствари истражујемо, помогнемо и санкционишемо где треба.
- Здравствени професионалци са којима дете долази у контакт треба да примете модрице, ране и трагове на неуобичајеним местима и да се никако не задовоље објашњењем родитеља да је дете живахно и да се стално повређује – објашњава докторка за крај и додаје:
- Знаци занемаривања су и неухрањеност, лоша лична хигијена и неадекватна одећа и обућа. Иако напред наведено много зависи и од социјалног и економског статуса, сумња на занемаривање се мора истражити, кад год да се постави.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.