Jeдно од горућих питања јесте како да родитељи, наставници или блиске особе из окружења детета препознају да дете пролази или трпи неки облик дигиталног насиља.
Разни су показатељи, а који су најчешћи према којима можете посумњати да дете трпи дигитално вршњачко насиље објашњава Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у оквиру Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
Иако постоје индивидуалне разлике у начину реаговања, постоје нека понашања на основу којих родитељи могу да закључе да дете трпи дигитално насиље.
На пример, дете показује узнемиреност током или након коришћења интернета, избегава дружење са вршњацима, делује одсутно, нерасположено је, раздражљиво, није мотивисано за учење, има проблем са концентрацијом, избегава школу, има психосоматске симптоме (главобоља, муцање, ноћно мокрење, нагло мршављење или гојење...).
Први корак је разговор са дететом које је трпело насиље на интернету, које треба уверити да ништа лоше није урадило.
Следећи корак је снимити екран на којем се види узнемиравање, јер то представља доказ насиља и пријавити полицији.
У било ком случају, увек могу да позову Национални контакт центар за безбедност деце на интернету и добију помоћ и савет како треба да поступе.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.