Савете шта би родитељ могао да уради ако примети да је млада особа зависна од социјалних мрежа даје Зорица Вељковић дипломирани психолог и саветник-спољни сарадник за заштиту од насиља из Школске управе Зајечар.
Схватите проблем озбиљно и одредите жељени циљ промене, међусобно се сложите око онога шта желите постићи. Уколико дете има оба родитеља, обавезно је да се међусобно усагласите ( нпр. ако један родитељ не дозвоља употребу социјалних мрежа пет сати, а други родитељ само пет минута-нећете ништа постићи ). Када разговарате са дететом будите заједнички доследни у ономе шта желите и истрајте у томе. Акценат је на промени одређеног облика понашања. Укључите и дете у заједничко доношење циља.
Уколико је у питању једнородитељска породица, добро размислите о томе како ћете приступити детету , и шта ћете му рећи. Припремите се, колико је год то могуће за реакцију детета у виду: осећања угрожености, бурних емоционалних реација ( плакање, викање, лупање вратима ) често оптужујућих речи, грубих речи. У тим сутацијама, настојте да останете прибрани, уместо да се осећате кривим. На бурне емоције или неадекватне речи не реагујте. Држите се фокуса, а то је прекомерна употреба интернета.
Покажите детету да га безусловно волите, али да желите да промени овај вид понашања. Кроз разговор укажите детету да га не осуђујете, не критикујете и кривите њега као личност. Реците смирено и отворено да се осећате забринуто за њега, јер сте уочили одређене промене као што су: стални умор, школски успех који је све лошији, одустјање од хобија, повлачење ( начин комуникације прилагодите узрасту младе особе и њеним личним карактеристикама )
Млади знају много више о социјалним мрежама и начину употребе дигиталне технологије. Можете питати дете на дискретан начин да вам помогне око правилне употребе друштвених мрежа. Иницирајте сараднички однос и изградите однос поврења. На тај начин имаћете много бољи увид у садржаје којима је ваше дете изложено.
Самообразовање је други начин : учење о различитим софтверима за родитељски надзор. Упутите се у теминологију компијутера и друштвених мрежа коју млади користе.
Заједно са дететом донесите заједничка правила око употребе друштвених мрежа. Када једном успоставите јасна правила и границе, будите доследни у њиховој примени. Одузимање рачунара/паметног телефона може довести до тога, да дете развије осећања попут нервозе, беса, раздражљивост. Ако се то деси вероватно у њиховим очима више нисте сарадник и особа од поверења.
И на крају , увек се можете обратити неком стручњаку специјалисти да вам помогне око овог проблема.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.