Родитељи који се определе за демократски стил васпитања не желе да успоставе ригидна правила или да се односе снисходљиво према својој деци већ су уместо тога усредсређени на подстицање њихове самосталности давањем смерница и подршке.
Демократски стил васпитања треба да буде што је могуће транспарентнији и разумљивији за дете, укључујући јасно саопштена правила и прописе.
Једна од најважнијих карактеристика демократског стила је јасно најављивање деци будућих планова и активности. Тиме се деца припремају за права и одговорности које живот подразумева у отвореном демократском друштву.
Исходи такве комуникације су јасни:
Демократски стил васпитања има следеће предности и мане:
Предности: снажна комуникација између родитеља и деце унапређује добре језичке вештине и богат речник, јачање дететовог самопоуздања у његове способности, деца уче да се носе с критиком, деца развијају веће прихватање других мишљења и спремност да ради заједно с другима на налажењу решења, подстицање деце да доносе своје сопствене одлуке и да преузму одговорност за последице
Мане: од родитеља захтева стрпљење и време, деца често желе да дискутују о свему, деца често показују неспремност да прихвате обавезна правила и ограничења, ван породице, нпр. у школи, дечја горљивост да расправљају може се протумачити као непоштовање
За многе родитеље данас, позитивни аспекти демократског стила васпитања претежу над негативним, а демократске праксе се користе интуитивно, барем делимично. Родитељи сада ретко очекују слепу послушност и дисциплину од деце и обично се труде да обезбеде да се према деци поступа са пуно љубави и да се с њима комуницира јасно и разумљиво. Креативност, иницијатива и самопоуздање треба да се подстичу и јачају од раног узраста.
Текст је преузет из приручника „Живот у демократској породици“.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.