Сведоци смо да живимо у времену које се брже мења него што то можемо и да замислимо. Интернет, друштвене мреже, онлајн игрице, дигитални канали комуникације, неприкладни садржаји, полу/истините информације, дигитално насиље су само мали сегмент изазова са којима се данас сусрећу родитељи у васпитању деце. Поставља се онда питање да ли се и родитељство променило, какве су то нове улоге у којима смо се као родитељи нашли и да ли ћемо успети да одговоримо на изазове које са собом данас носи породично васпитање? Као и увек, кроз историју, родитељство и данас поред тога што је са једне стране дивно искуство, са друге стране је борба са ветрењачама које се никада не заустављају. Данас можда више него икада пре, изазови са којима се сусрећу родитељи у васпитању широм света су нови и врло вероватно неочекивани за већину који се налазе у овој улози.
Како су у породицама данас, али и много пре, присутни различити васпитни стилови треба имати у виду да нису сви они најпожељнији и да неки мање пожељни васпитни стилови са собом носе негативне ефекте. Па тако претерано строги родитељи, као и родитељи који су попустљиви, али они који занемарују дететове потребе могу нехотице негативно утицати на развој детета и његово понашање, па тако данас се родитељи често преиспитују да ли су адекватно реаговали у овој или оној ситуацији свесни чињенице да се и родитељство мења и тражи нове начине реаговања.
Неоспорно је да је добар васпитни стил родитеља онај где доминирају топли односи, уз присуство надзора над децом. Ако овоме придодамо сем основних животних потреба и потребу деце да имају пажњу, љубав, припадање, важност, самопоштовање слободу избора, самосталност, задовољство, али и забаву на добром смо путу да кроз позитиван однос и топле односе изградимо код детета поверење у себе, независност, одговорност као и сигурност. Позитивно родитељство подразумева све ово и даје прилику свима нама независно да ли смо родитељи/старатељи или радимо са децом да схватимо, да постоје и позитивни начини да се дете коригује, научи, обликује, али и дисциплинује на прихватљиве и ненасилне начине који воде развоју детета где изградњу односа заснованог на поверењу и узајамном поштовању је од пресудне важности за раст и развој детета.
Позитивно родитељство подразумева такав васпитни стил да родитељи пратикујући га постају подржавајући ауторитет свом детету где се:
Позитивно родитељство као тип родитељства не подржава попустљивост као ни кажњавање, а главни фокус је на поштовању права детета, на здрављу, игри, социјализацији, учешћу у учењу независно да ли су то образовне или васпитне ситуације, где се усмерава дечје понашање кроз вођење и подржавање минималног уоченог напретка код детета.
У брошури Мора да може другачије - Реци стоп физчком кажњавању и да позитивном родитељству, Центра за права детета (http://cpd.org.rs/wp-content/uploads/2018/06/Mora-da-moze-drugacije_brosura_web.pdf) дати су савети родитељима како да негују позитивно родитељство кроз алтернативна решења која су сјајан ресурс за родитеље и породично васпитање:
Из свега наведеног, а пракса потврђује да позитивно родитељство је најделотворније родитељство које је утемељено на најбољим интересима детета, које негује, оснажује, ненасилно је и осигурава поштовање и усмеравање детета, које укључује постављање граница како би се омогућио потпуни развој потенцијала сваког детета (Савет Европе, 2006).
Аутор текста је педагог Ирена Мучибабић.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.