Деца развијају осећај поверења у свет када се њихове потребе задовољавају позитивно и доследно. Осећајност јача односе и позитивно утиче на развој деце.
Будите брижни - Бебе се емоционално вежу за важне људе у свом животу. Мазите се, причајте, играјте, певајте и читајте деци. Свакодневне интеракције јачају приврженост и стимулишу развој мозга.
Покажите деци да су безбедни док истражују свој свет - Док деца упознају свет, будите присутни и будите „безбедна база“. Охрабрите их да верују да ћете бити ту и да ћете их подржати и заштитити. Дозволите деци да одвоје време и да се осећају пријатно, посебно у новим окружењима и активностима.
Направите сигурне просторе и понудите материјале за истраживање - Будите ту да помогнете, охрабрите и радујете док уче кроз истраживање и откривање.
Фокусирајте се на осећања - Научите како деца комуницирају или сигнализирају шта им треба и желе. Када су гладни, уморни или узбуђени, запитајте се: „Како ме обавештавају о томе?“ Одговорите на те потребе брзо и пажљиво.
- Важно је омогућити деци да имају поверење у одрасле, а за то треба да се побрину одрасли. У породици и у школи треба јачати самопоштовање и самопоуздање код деце. Подржати дете да пријави насиље се не састоји у пуком позиву за пријављивање већ у пружању комплетног безбедног окружења које осим норматива, стратегије у поступању и пружању заштите и услова за реинтеграцију у друштвено окружење, треба да буде потпомогнуто неговањем опште ненасилне климе - подсећа психолог Силвиа Радић.