Појам „хејтер“ односи се на особе које користе негативне, увредљиве коментаре да би некога понизиле и учиниле да се осећа лоше. Увреде се могу упутити лично или путем интернета, друштвених мрежа и различитих апликација. За хејтере је карактеристично да своје понашање током времена не мењају, већ упорно настављају да шире малициозне коментаре. Уколико су присутни на мрежи, често се крију иза лажног налога, па наизглед анонимна особа може бити и неко од познаника, вршњака или бивших пријатеља.
„Жртве“ хејтера су деца која се разликују од њих самих. Ако је дете дужи временски период на мети негативних коментара и критика, осећај беса и збуњености ће прерасти у преиспитивање на много вишем нивоу. Деца која трпе малтретирање довешће у питање своје понашање и самопоштовање. Уколико трпе дигитално насиље, код деце ће се развити страх од коришћења друштвених мрежа.
Нико не жели да буде на мети прозивки, критика, малтретирања у школи или да трпи насиље на мрежи. У случају дигиталног насиља, деца могу да се заштите тако што ће Пријавити родитељима, наставницима у школи, заштитити своје профиле на друштвеним мрежама и личне податке.
Како се изборити са „хејтерима“?
Не реагујте на провокације и негативне коментаре. Ако се претње наставе пријавите их родитељу, наставнику или другој одраслој особи од поверења.
Ако неко шири говор мржње испод ваших објава на друштвеним мрежама или вас малтретира директним порукама и коментарима, једноставно га/је блокирајте. Пре него што пријавите налог, направите снимак екрана који ће вам послужити као доказ уколико се малтретирање настави.
На тај начин показујете да контролишете своје емоције и не допуштате да негативност утиче на вас и ваше самопоуздање.
Чак и уколико сретнете особу која вас малтретира, што је више ваших пријатеља присутно, мања је вероватноћа да ће се догодити било какав инцидент.
Људи који су срећни и задовољни собом, немају потребу да повређују друге.
Негативни коментари су у том случају средство за сопствену животну борбу, а ви сте се само случајно у том тренутку нашли на мети.
Разговарајте са поузданом одраслом особом или пријатељем и потражите охрабрење и подршку.
Наставите даље, следите своје интересе и не обазирите се на малициозне особе и коментаре.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.