Иако су се времена променила, па су данас неке друге вредности и квалитети испливали у први план, желимо да верујемо да већина родитеља жели да им деца израсту у добре, поштене, искрене, пожртвоване и исправне људе.
Дете ће се најлакше научити правим вредностима и квалитетима, као и томе како да се према другима опходи с пажњом и поштовањем, ако се према њему поступа са пажњом и поштовањем.
Потрудите се да разговори које пред њим водите са другима, као и разговори које водите с њим, буду смислени и пуни разумевања. Такође, важно је да детету будете узор. Ако ви према својим родитељима, пријатељима, комшијама или колегама показујете нетрпељивост, ако о њима говорите ружно, не марите за њихове проблеме и не покушавате да помогнете кад год можете, детету ћете послати погрешну поруку.
Више о овој тему причали смо са психологом Бранком Митровић Јосиповић која наводи да је процес усвајања вредности нераскидив део одрастања и васпитања детета.
- Прве вредности које дете усваја су оне које су присутне у његовој породици, и пошто је ово субјективна категорија, оне се могу разликовати од породице до породице. Већина родитеља се труди да дете усвоји општеприхваћене друштвене вредности као што су поштење, искреност, поштовање, саосећање и то најбоље успева ако и они сами практикују те вредности у сопственом понашању - објашњава она и додаје:
- Ако дете правилно интернализује те вредности у оквиру породице, оно ће их ценити и код других и имати тенденцију да се касније дружи са онима који деле његове вредности.
Дете треба учити и толеранцији као вредности, указати му на то да треба да поштујемо друге људе и њихове вредности иако се не слажемо са њима.
- Родитељима се неће увек допадати сви пријатељи њиховог детета и важно је о томе разговорати са дететом на начин који не омаложава то пријатељство већ износећи оно што се родитељу објективно не допада у том односу. Битно је да дете зна какво понашање и поступци се не допадају родитељу, и која осећања изазивају у њему забринутост, бес, тугу... Али исто тако треба уважити и дететов поглед на ситуацију - говори психолог и саветује:
- Као и сви односи у животу, и пријатељски односи се мењају, и дете треба оснажити да учествује у онима и негује оне који су добри за обе стране. Могућност избора пријатеља је једна од важних ствари у одрастању детета и не треба му је ускратити, већ имати поверења да ће се вредности усвојене у породици испољити и у односима са пријатељима.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.