Уколико сумњате да је ваше дете повредило друго дете, обратите пажњу на знакове који указују на постојање насиља:
У случају да сте у претходним редовима препознали понашање свог детета, било би добро да поразговарате и покушате да сазнате да ли је имао/ла проблем са неким од вршњака у школи. Насиље код адолесцената је теже препознати него код млађе деце пошто ретко кад укључује физичко малтретирање.
Шта уколико утврдите да је ваше дете заиста повредило некога?
Први корак је разговор. Ваше дете треба да буде свесно да сте ви упућени у његове лоше поступке. Затим, неопходно је да му ставите до знања колико је повређивање вршњака лоше и погрешно, без обзира на околности. Следећи корак је помоћ – циљ је зауставити насиље, а да би до тога дошло неопходно је да ситуацију схватите крајње озбиљно и подржите дете у жељи да промени понашање.
Није свако насиље свесно и намерно. Дешава се да млади повређују вршњаке не схватајући колику штету им наносе. Овај тип повређивања престаје истог тренутка пошто се детету објасни да је оно што ради погрешно и да на тај начин повређује друге.
У решавање проблема укључите школу и просветне раднике
Ако ваше дете намерно повређује вршњаке у школи, неопходно је да и просветни радници буду упућени. Можда ћете од њих сазнати и додатне информације које се тичу понашања детета.
Ево како укључити школу на позитиван и конструктиван начин:
Шта ако ваше дете не жели да школа учествује?
Уколико је дете криво, сигурно ће му бити непријатно. Због тога је битно да га саслушате и разговарате о свим евентуалним бригама. На пример, можда можете да уговорите састанак у школи у време када је мања вероватноћа да ће други ученици то приметити.
На крају, ви ћете сами проценити шта је најбоље за ваше дете, чак и ако то подразумева укључивање школе против његове жеље.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.