Да би се разумела агресивност код старије деце, требало би да погледамо каква су била у ранијем узрасту. Сви родитељи се сећају како је брзо долазило до промене расположења кад би једно дете узело играчку другом детету на игралишту за децу. Агресивност и насилно понашање би често уследило након тога.
Зашто ми дете постане агресивно?
И деца понекад имају лоше дане. Међутим, када су мала она не знају како са тим да изађу на крај. Мала деца не могу добро се изразе и онда често испољавају агресивност. Таквим понашањем скрећу пажњу да нису срећна. Посебно у узрасту између две и четири године, деца тек треба да развију контролу својих нагона. Овај процес траје до њихове шесте године. Па ипак и старија деца повремено буду агресивна. И то је сасвим нормално. Напослетку, ни одрасли се не понашају увек мирно и разумно, већ вичу или се свађају. Важно је развити здрав начин препирања и решавања сукоба.
Ако дете веома често испољава агресивно понашање, то је знак да узрок може да буде нешто друго. Агресивно дете можда пати физички или ментално, или можда има проблеме у обданишту или у школи. Исто је тако могуће да осећају да их родитељи или рођаци недовољно вреднују, да бесно реагују на неки значајан догађај попут рођења новог брата или сестре, уписа у школу или смрти кућног љубимца или рођака.
Међутим, када се дешава сувише често или постане уобичајено, важно је предузети кораке да се оно спречи. Ако схватите да као родитељи не можете да то решите сами, или ако ваше дете свакодневно испољава агресивно, насилно понашање, време је да потражите помоћ. Како смо већ поменули, можда постоји узрок за овакво понашање. Да бисте га открили, разговарајте са другим родитељима (иако вам то може пасти тешко), обратите се васпитно- саветодавном центру, или заједно са својим дететом идите код дечјег психолога.
Текст је преузет из приручника за родитеље "Одрастање у демократској породици".
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.