Svi oblici nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, kao i interventne mere i aktivnosti koje je obrazovno-vaspitna ustanova u obavezi da preduzme, razvrstane su na tri nivoa (pri čemu su na prvom nivou najlakši oblici nasilja).
Isti oblici nasilja mogu da se pojave na više nivoa. Prilikom procene nivoa nasilja uzimaju se u obzir sledeći činioci: intenzitet, stepen rizika, učestalost, posledice, učesnici, karakteristike ličnosti.
Aktivnosti preduzima samostalno odeljenjski starešina, nastavnik/ca, odnosno vaspitač/ica, u saradnji sa roditeljem, da bi se pojačao vaspitni rad sa vaspitnom grupom, odeljenjskom zajednicom, grupom učenika/ca i individualno
Aktivnosti preduzima odeljenjski starešina, odnosno vaspitač/ica, u saradnji sa pedagogom/škinjom, psihologom/škinjom, timom za zaštitu i direktorom/kom, uz obavezno učešće roditelja, da bi se pojačao vaspitni rad. Ukoliko pojačani vaspitni rad nije delotvoran, direktor/ka pokreće vaspitno-disciplinski postupak i izriče meru, u skladu sa Zakonom
Aktivnosti preduzima direktor/ka s timom za zaštitu, uz obavezno angažovanje roditelja i nadležnih organa, organizacija i službi (centar za socijalni rad, zdravstvena služba, policija i druge organizacije i službe). Ukoliko prisustvo roditelja nije u najboljem interesu učenika/ce, tj. može da mu/joj šteti, ugrozi njegovu/njenu bezbednost ili ometa postupak u ustanovi, direktor/ka obaveštava centar za socijalni rad, odnosno policiju.
Na ovom nivou obavezan je intezivan vaspitni rad primeren potrebama učenika/ce, kao i pokretanje vaspitno-disciplinskog postupka i izricanje mere, u skladu sa Zakonom. Ako je za rad sa učenikom/com angažovana i druga organizacija ili služba, ustanova ostvaruje saradnju sa njom i oni međusobno usklađuju aktivnosti.
Tekst je preuzet iz priručnika "Digitalno nasilje, prevencija i reagovanje".
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.