Društvene mreže su postale neizbežan deo života mladih, ali uz mnoge prednosti koje donose, nose i ozbiljne izazove. Statistički podaci[1] pokazuju da 72% dece od 11 do 12 godina u Evropi ima profil na nekoj od društvenih mreža, 24% dece vidi poruke mržnje barem jednom mesečno, a 6% dece iskusi vršnjačko nasilje barem jednom mesečno.
U skladu sa tim, zadatak svih nas je da pomognemo deci da se kreću digitalnim svetom bezbedno i odgovorno.
Kako da sprečimo digitalno nasilje i zaštitimo decu?
Mladima društvene mreže omogućavaju povezivanje sa prijateljima, ali isto tako mogu biti i mesto digitalnog nasilja. Sajber nasilje, neprikladni sadržaji i interakcije sa nepoznatim ljudima mogu imati duboke posledice po emocionalno i psihološko zdravlje. Osim toga, deca često nisu svesna da ono što objave na internetu može imati dugoročne efekte.
Mi vam dajemo nekoliko predloga kako biste mogli da zaštitite decu od digitalnog nasilja na društvenim mrežama i internetom:
Najbolji način da zaštitite dete na mreži je da ograničite ko može videti njihov sadržaj. Zajedno sa detetom podesite privatnost na njihovim nalozima, tako da postovi budu vidljivi samo prijateljima i poznanicima, a ne širokoj javnosti.
Objasnite detetu važnost razlikovanja prijatelja iz stvarnog života od ljudi koje su upoznali na internetu. Podstičite ih da ne prihvataju nečije pozive za prijateljstvo ako te osobe nisu njima lično poznate.
Budite upoznati sa tim šta dete radi na internetu. Ovo nije samo pitanje kontrole, već i podrške. Razgovarajte s njima o tome što rade i s kim komuniciraju. Postavljanjem pitanja i pokazivanjem interesovanja za njihov digitalni život, možete im pomoći da se osećaju sigurno.
Na nacionalnoj platformi ”Čuvam te” dostupna je besplatna obuka za roditelje na temu “Bezbedno korišćenje digitalne tehnologije i uloga porodice”.
Bezbednost na društvenim mrežama nije samo pitanje zaštite tehnologijom, već i odgovornog pristupa i edukacije. Roditelji i nastavnici treba da budu aktivni učesnici u digitalnom životu dece, postavljajući pravila i nudeći podršku. Uz pravi pristup i komunikaciju, deca će naučiti kako da se bezbedno i odgovorno kreću u digitalnom svetu, ali i kako da iskoriste sve što internet može da im ponudi.