(Oprez! Pojavljuje se sve veći broj aplikacija koje na klik skidaju odeću sa fotografija)
Sa razvojem internet tehnologija i naročito veštačke inteligencije, stvorene su nove pretnje za bezbednost dece i mladih, uključujući digitalno nasilje i narušavanje privatnosti. Zloupotreba veštačke inteligencije se najviše ogleda u nasilju na internetu, manipulisanju podacima i narušavanju privatnosti.
Kako nam veštačka inteligencija predstavlja pretnju?
Danas je na internetu dostupan određeni broj aplikacija koje, uz pomoć veštačke inteligencije, jednim klikom skidaju odeću sa fotografija! Ove aplikacije su još poznate pod nazivom “deepfake” alati. Na osnovu različitih parametara koji su dostupni (na primer godine osobe, oblik tela) kreiraju se fotografije na kojima osoba izgleda kao da ne nosi odeću.
Prema poslednjem izveštaju Internet Watch fondacija (IWF) organizacije iz jula 2024. godine otkriveno je ukupno preko 20.000 fotografija generisanih veštačkom inteligencijom koje su se našle na dark web-u, od kojih je oko 11.000 odobreno za procenu od strane kriminalnih analitičara što ukazuje na brz razvoj materijala za seksualno zlostavljanje dece.[1]
Izazovi aplikacija za skidanje odeće
Roditelji i deca se u digitalnom dobu suočavaju sa dubokim emocionalnim i psihološkim posledicama koje izaziva digitalno nasilje. Nasilje na internetu, kao što je manipulacija fotografijama radi ponižavanja, može ostaviti ozbiljne emocionalne posledice. Deca koja postanu meta ovakvih zloupotreba mogu osetiti sramotu i nemoć, što ih može dovesti do izolacije i anksioznosti, a u nekim slučajevima i do depresije ili drugih psihičkih poremećaja.
Ukoliko se oseti izgubljenim i izneverenim, može da se izoluje od vršnjaka i društva u celini. Umesto da se oseća prihvaćeno i podržano, ono se povlači u sebe, što može da znači odustajanje od aktivnosti u kojima uživa.
Kako da zaštitimo decu od ovih aplikacija?
Borba protiv digitalnog nasilja je odgovornost svih nas – roditelja, nastavnika i društva. Važno je da se deca informišu o posledicama ovakvih aplikacija i da razviju digitalnu pismenost kako bi znali da zaštite svoje privatne podatke. Podsticanje dece da otvoreno razgovaraju o svojim iskustvima pomaže im da osveste rizike i da pruže podršku vršnjacima.
U zajedničkoj misiji da zaštitimo decu od loših strana interneta nacionalna platforma “Čuvam te” nudi obuke za bezbedno korišćenje digitalnih tehnologija, namenjenu roditeljima, nastavnicima i učenicima. Takođe, platforma omogućava prijavu digitalnog nasilja i pruža smernice za zaštitu privatnosti i bezbednosti.
[1] https://www.iwf.org.uk/about-us/why-we-exist/our-research/how-ai-is-being-abused-to-create-child-sexual-abuse-imagery/ (poslednji put pristupljeno 29.10.2024.)