Са министарком културе и информисања Мајом Гојковић разговарали смо о превенцији насиља које укључује децу кроз развој медијске писмености, као и о улози медија у овом процесу.
- Министарство културе и информисања активно ради на развоју медијске писмености код деце. На који начин ово доприноси заштити деце и њихове приватности?
У настојању да системски унапреди област медијске писмености, Министарство културе и информисања је у сарадњи са Делегацијом Европске уније, у децембру 2020. године израдило Приручник за медијску писменост у предуниверзитетском образовању. На тај начин, васпитачи, наставници и стручни сарадници могу јачати знања и вештине деце које се односе на разумевање медија, медијских порука, оглашавање, говора мржње и насиља у медијским садржајима, стереотипа, на креирање дигиталног идентитета. Већ у првом циклусу основне школе кроз приручник уче колико је важна заштита података о личности и да она подразумева приватност, поштовање и заштиту од манипулација. Користећи ресурсе и алате попут радних листова и видео материјала серијала Хероји медијске писмености који се такође емитује на РТС и РТВ-у деца у току свог формалног школовања уче како да се одговорно према себи и другима ангажују у веома изазовном дигиталном окружењу у којем се могу сусрести са штетним медијским садржајима, говором мржње и дискриминацијом. Министарство културе и информисања већ неколико година држи радионице за медијску писменост у институцијама предуниверзитетског образовања и наша пракса показује да иако већина друштвених мрежа и апликација предвиђа законски регулисану старосну границу за регистрацију од 13 навршених година, деца могу веома лако да региструју своје профиле. Већ на почетку школовања они креирају свој садржај и постављају на различите платформе. Такође из праксе знамо, а многа истраживања и указују на то да родитељи сами отварају деци профиле и да већ у првих неколико година живота поделе многе личне податке о својој деци на својим профилима. Стога смо заједно са УСАИД пројектом Нова писменост у децембру 2021. године израдили и Приручник за родитеље за медијску писменост, са циљем да ова публикација у 2022. години и организација низа активности попут вебинара и радионица буде подршка родитељима када је у питању заштита и безбедност деце.
- На који начин медији у Србији могу да допринесу превенцији насиља које укључује децу?
Медији играју значајну улогу у формирању мишљења, ставова и вредности грађана. Посебно је важно да етички и професионално у складу са законом и стандардима извештавају о конкретним случајевима злостављања деце. Оваква медијска пажња, у супротном може креирати додатне проблеме и последице по малолетно лице. Такође, изузетно је важно да медији подижу свест јавности о правима детета, укључујући право девојчица и дечака да одрастају без насиља и дискриминације. Образовне и превентивне кампање у медијима, као и образовни медијски садржаји могу бити осмишљени тако да деци и младима дају корисне информације, помоћ и подршку.
- Национална платформа "Чувам те" има за циљ координицију и јачање интерсекторске сарадње свих надлежних институција у борби против насиља. Колико је ова сарадња значајна у борби против насиља које укључује децу?
Интерресорна сарадња је увек изузетно важна, а посебно када је у питању борба против насиља које укључују децу. Истраживање Деца Европе на интернету које је спроведено у Србији (2019) показује да је више од 50 посто испитане деце од 11-13 година на интернету видело штетне медијске садржаје који садрже насиље и ризична понашања, а такође је познато да се дигитално насиље врло често пресели у реалан свет. Унапређење области медијске писмености има за циљ оспособљавање грађана Србије почевши од најмлађих, да користе медије и медијске садржаје на критички и најцелисходнији начин. Тако да у том процесу медијског описмењавања сарађујемо са свим релевантним институцијама, а у првом реду са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и Министарством трговине, туризма и телекомуникација који се овом облашћу баве са аспекта своје надлежности. О томе сведочи и наш приручник за медијску писменост у предуниверзитетском образовању који је израдила мултиресорна радна група Министарства и који је потписала група од двадесетак аутора.
- Како и на који начин платформа "Чувам те" доприноси заштити и безбедности деце и колики је њен значај у превенцији насиља?
Слика медијског окружења знатно се изменила појавом, односно широком и интензивном употребом информационих и комуникационих технологија, што је омогућило доступност изузетне количине различитих информација и сасвим променило начин на који људи долазе до медијских садржаја, вести и на њих реагују. Данас је веома значајно свима нама, и у пословном и у приватном смислу, да имамо могућност да веома брзо и лако приступамо информацијама и медијским садржајима, али нам је такође од изузетног значаја да извор буде кредибилан, а медијски садржаји и информисање истинити, благовремени и квалитетни. Зато је вишеструко важно да постоји дигитално место посвећено борби против насиља којем сви могу лако приступити како би пронашли релевантне информације, едукативне садржаје и помоћ, било да су у питању деца, родитељи или наставници. Тај приступ развија и Министарство у домену медијске писмености, тако да у духу интерресорне сарадње предлажемо да се наши приручници, вебинари и други едукативни алати нађу на овој значајној платформи.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.