Са Жељком Бургунд, руководиоцем пројекта Сигурни ЧЕТ у оквиру сервиса за саветодавно телефонску подршку НАДЕЛ разговарали смо о значају Националне платформе "Чувам те", као и најчешћим темама на које се млади информишу и разговарају путем чета.
1. Национална платформа "Чувам те" има за циљ координицију и јачање интерсекторске сарадње свих надлежних институција у борби против насиља. Колико је ова сарадња значајна у борби против насиља које укључује децу?
Координација и повезивање међу секторима (просвете, социјалне заштите, здравља, омладине и спорта, локалних иницијатива) је од пресудног значаја у реализацији актуелне Стратегије заштите деце од злостављања и занемаривања, са акциони планом за 2020-2023 годину.
Платформа „Чувам те“ која је дизајнирана са фокусом на превенцији вршњачког насиља, истовремено је отворена за промоцију и других сервиса који имају за циљ превенцију свих видова насиља над децом.
Тако се на овој платформи може наћи кратки историјат и број НАционалне ДЕчије Линије (НАДЕЛ 116111), телефонског сервиса за децу и младе који постоји већ скоро 17 година, основан и подржан од стране Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Носилац ове услуге, од њеног оснивања је, Центар за заштиту одојчади, деце и омладине из Београда, која постоји више од 140 година и који је своје богато искуство у раду са децом, ставио у функцију саветовања и подршке најрањивијој категорији становништва.
НАДЕЛ је својој циљној групи доступан 24 сата дневно, 365 дана у години и осим телефонско-саветодавне праксе са позиваоцима која обухвата поред саветовања и информисање, микро едукацију и упућивање на друге сервисе, за превасходни циљ има да позиваоцима омогући ПРИЈАВУ НАСИЉА или сумње на насиље над децом и младима.
НАДЕЛ „види“ платформу „ЧУВАМ ТЕ“ као партнера на истом задатку, а то је обезбеђивање права сваког детета да буде заштићено, од свих видова насиља, злостављања и занемаривања (чл.19 Конвенције о дечијим правима)
2. Како и на који начин платформа "Чувам те" доприноси заштити и безбедности деце и колики је њен значај у превенцији насиља?
Управо могућност да деца и млади, ђаци-основци и средњошколци, али и родитељи, наставници и друге блиске особе из живота деце имају бесплатан, безбедан и широко конципиран васпитно образовни ресурс са спектром актуелних тема које су значајне за развој, образовање, васпитање, друштвене мреже, информисање о ризицима одрастања итд, које нуди Платформа „ЧУВАМ ТЕ“, она ДОПРИНОСИ превенцији насиља, али и ширењу свести о ризицима и различитим видовима превенције и препорукама како да се насиље спречи.
Како конкретно?
Па управо што садржајима који се налазе на Платформи с једне стране проширује свест о значају заштите од свих видова злостављања и занемаривања, а са друге стране нуди сервисе (нпр. и Националну дечију линију-НАДЕЛ 116 111) којима се деца могу обратити ради пријаве насиља и саветодавног разговора у вези са било којом темом.
3. Нaционална дeчија линија је услуга телефонског саветовања која свој деци у Србији омогућава да у било ком тренутку добију саветодавну подршку путем бесплатног позива. На који начин НАДЕЛ пружа помоћ деци која су преживела или преживљавају било који облик насиља?
НАДЕЛ 116 111 је сервис који је своју праксу градио и унапређивао, као одговор на исказане дечије потребе, дуги низ година. Његови кључни принципи су АНОНИМНОСТ-ПОВЕРЉИВОСТ-БЕСПЛАТНОСТ И ДОСТУПНОСТ.
То значи да свако дете/млада особа које нас позове може да буде сигурна да је позив анониман и да је његова приватност сачувана. Све што је садржај разговора, остаје између саветника и детета, осим у случају када се договоре другачије. То значи, уколико дете или млада особа желе да пријаве насиље могу то да учине преко Националне дечије линије која ће пријаву проследити полицији и/или органу старатељства. Могу нас позвати у сваком тренутку када осете потребу да разговарају (24/7), а позив са свих фиксних и мобилних мрежа је за позиваоца на територији Србије бесплатан.
Наши саветници пролазе специјализовану обуку током које стичу компетенције недирективног саветовања, методологије саветодавног разговора која је засновна на емпатији и вођењу детета, одн. младе особе кроз пет етапа разговора које имају за циљ да дете и/или младу особу оснаже да самостално, уз подршку саветника, пронађе пут до решења сопственог проблема.
Када је у питању тема насиља деца и млади требају време да се охрабре да о тако тешким темама проговоре. Саветници дечије линије имају стрпљења и времена да сачекају свако дете да скупи снагу и храброст и проговори о ономе што му је на срцу, или да изнесе оно што трпи у физичком или емоционалном погледу.
4."Саветовање путем чета" је нови сервис који је намењен особама које радије комуницирају писаним путем. Које су најчешће теме и проблеми због којих се деца обраћају путем ових услуга?
Саветовање путем чета је писана комуникација у реалном времену и представља одговор услуге НАДЕЛ на исказане потребе наших позивалаца да им понекад више одговара да се дописују него да разговарају о интимним темама телефоном. ЧЕТ је доступан преко платформе www.116111.rs сваког дана од 18.00-22.00.
ЧЕТ је само још једна од могућности саветодавног рада, поред телефона, имејл саветовања, комуникације преко форума итд.
Оно што је предност чета је да деци и младима обезбеђује још већу анонимност и могућност да без бојазни, писаним путем изнесу своја најдубља осећања.Чак и када се обрате изван препорученог времена, њихова порука, упит, проблем, сачекају саветника, који им обавезно упути одговор и подстакне на поновну комуникацију. (сада у реалном времену)
Оно што карактерише ЧЕТ позиве су управо тешке теме, промишљања о смислу живота, заступљена је често тема суицидалности, а неретко се иза уобичајених прича може “учитати“ усамљеност, страх од социјалне и/или партнерске комуникације, проблеми са концентрацијом, пажњом, конфликтни односи са вршњацима или у породици, као и осећај невољености, одбацивања и покушаја проналажења смила у актуелном животном тренутку.
ЧЕТ саветници су претежно млади, образовани стручњаци, који осим компетенција за ову врсту саветодавног рада имају и оно што се зове способност разумевања сопствене генерације и имају капацитет и знање да пруже вршњачку подршку.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.