Са Зораном Милачићем, директором Центра за заштиту одојчади, деце и омладине Звечанска смо разговарали о томе на који начин се спречава и смањује изложеност деце на смештају вршњачком, али и другим облицима насиља које укључује децу и како Установа реагује у том случају.
Центар за заштиту одојчади, деце и омладине је државна установа социјалне заштите, која брине о деци без родитељског старања. На који начин настојите да спречите или смањите изложеност деце на смештају вршњачком, али и другим облицима насиља које укључује децу?
- Наша установа примењује Општи и Посебни протокол о заштити деце од занемаривања, злостављања и злоупотребе, од њиховог доношења. Формирани су трочлани интерни тимови чије постојање предвиђају ови протоколи, и то на нивоу целе установе и сваке радне јединице (РЈ) посебно. Израђено је интерно Упутство за примену протокола о заштити деце, Шема поступања у ситуацијама сумње на занемаривање, злостављање или злоупотребу у контексту установе, као и кровни интерни документ Политика заштите деце. Сви наши запослени су потписали акт којим потврђују да су упознати са овим основним документима. Такође, деца на смештају, посебно адолесценти се упознају са одређењима појмова занемаривање, злостављање, злоупотреба, а посебно када је у питању вршњачко насиље, као и са тим како да поступе у таквим ситуацијама. У матичним групама се одржавају радионице на ову тему, а често се укључују и спољни сарадници који држе радионице са децом и запосленима.
Наша установа је, такође, развила додатне телефонске услуге саветовања, којима подржава децу из целе Србије да се заштите од сваког облика насиља.
Установа има обавезу и развија систем заштите деце на смештају од занемаривања, злостављања и злоупотребе, тј. свих видова насиља према Општем и Посебном протоколу о заштити деце од насиља. Каква је процедура уколико се примети било који вид насиља над децом или се јави сумња да насиље постоји?
- Када се деси случај вршњачког насиља у контексту установе, било од стране деце на смештају или деце из заједнице са којима су наша деца у контакту, активира се Интерни тим радне јединице(РЈ) предузимају се мере предвиђене протоколом, које имају пре свега за циљ осигурање даље безбедности угрожене или потенцијално угрожене деце и прибављање и чување доказа о случају. Тим сачињава План безбедности и за дете које је угрожено и за дете које чини насиље. О томе се разговара у групи, како са актерима, тако и са групом деце у целини, како би јасно разумели значење понашања које се препознаје као вршњачко насиље.
Посебно је важно да менаџмент установе буде посвећен овој теми и да предузима све неопходне мере којим се штите деца од сваког облика злостављања, имајући у виду да су колективни услови живота посебно погодни за појаву вршњачког насиља.
Платформа "Чувам те" на једном месту интегрише све потребне аспекте темељне превенције и алате за сузбијање насиља које укључује децу. Колики је њен значај у превенцији вршњачког насиља, али и других врсти насиља које укључује децу?
Платформа омогућава, пре свега, да се јасно именује свако понашање које представља облик вршњачког насиља, које може бити отворено и прикривено. Значајно је да деца препознају такво понашање, пошто често то потцењују или не придају му право значење, и то чак и саме жртве. Она оснажује децу да адекватно реагују на насиље, да се заштите, прекину ланац злостављања, подрже вршњака који то трпи, пријаве случај и учествују активно у заштитном поступку. Такође, она је значајна и за родитеље и друге одрасле који брину о деци, јер су и они често носиоци предрасуда, оклевања и непознавање заштитних процедура.
Национална платформа "Чувам те" има за циљ координацију и јачање интерсекторске сарадње свих надлежних институција у борби против насиља. Колико је ова интерсекторска сарадња битна када говоримо о превенцији и сузбијању насиља које укључује децу?
Интерсекторска сарадња је кључна. Појединачно установе ретко могу да осигурају пуну безбедност деце, посебно када је вршњачко насиље у питању. На пример, дешава се да деца из установе трпе насиље у школи од друге деце, као и обратно. У тим случајевима је сарадња између школе и установе неопходна и од ње пресудно зависи заштитни поступак, односно прекидање ланца злостављања. Код свих врста повреда здравствене установе су прве које их санирају, али и утврђују постојање истих и њихово порекло, што је од кључног значаја за даље поступање. У ситуацијама када су починиоци кривично одговорни, а штета нанета детету знатна, важно је процесуирати случај, те је сарадња са полицијом, тужилаштвом и судом од суштинског значаја. Тим пре што се ради о поступцима у које су укључена малолетна лица, те је потребно поштовати принцип поверљивости, а то је често крупан изазов за комуникацију која подразумева много учесника. Медији су, такође, важан елемент, јер утичу на јавно мњење и креирају ставове, који кључно могу да утичу на будућа понашања и деце и одраслих. У том смислу, платформа попут „Чувам те“, која афирмише мултисекторску сарадњу, може пуно да допринесе да ова сарадња буде стално унапређивана и делотворна у пракси.
Због значаја ове теме, односно последица које сваки облик злостављања и насиља оставља на психички и социјални развој детета и младе особе, наш саветодавно-телефонски сервис НАДЕЛ 116111 (број са „кратким кодом“ и без позивног префикса) је бесплатан, лако памтљив и доступан 24 сата дневно, као и услуга “Сигурни чет”, којој се приступа преко платформе www.116111.rs и доступна је од 18.00 до 22.00 сваког дана за интерактивну писану комуникацију и саветовање.
Деца нерадо и тешка срца поделе своје искуство насиља и пријаве га, због комплексних осећања која су везана за патњу која произилази из атака на тело, душу и достојанство које насиље увек произведе, те је наш мото, управо због тога
»ХАЈДЕ ДА РАЗГОВАРАМО«
са вером да ће они који нам се обраћају имати поверења у нашу стручност и добре намере и позвати наш телефон или нам писати путем чета.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.