Школски психолог Милена Црнатовић објашњава како изгледа поступак када се неко дете пожали школском особљу да трпи насиље у породици. Она истиче да је за почетак најбитније проверити ту информацију и утврдити да дете заиста преживљава насиље.
- Врло је важно да испитамо све околности и све информације прво добро проверимо, јер се некад деси да деца нешто доживе као насилничко понашање, а да то није насиље - истиче Црнатовић и додаје да је следећи корак обраћање школе другим институцијама.
- Када проверимо и када смо уверени да то јесте нешто што превазилази наше оквире и наше могућности, ми се онда обраћамо другим институцијама, као што је Центар за социјални рад или полиција и такође обавештавамо и надлежно министарство, али наравно имамо и неку комуникацију са родитељима.
Психолог истиче и да је за сам поступак важно из какве породице дете потиче односно да ли школа има добру комуникацију са родитељима или не.
- Све зависи и од тога из какве породице потиче дете, јер просто имамо и децу из одређених маргинализованих група где је потпуно јасно да ми немамо комуникацију адекватну са родитељима и то су најчешће деца која трпе насиље у виду одређене експлоатације, просјачења и то касиније може да прерасте у неки тежи облик насиља, као што је рецимо трговина децом, тј. трговина људима. Тако да је веома важно да препознамо све те значајне индикаторе који указују да дете заиста трпи насиље.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.