Социјално насиље у школама је озбиљан проблем који може имати негативне последице по ментално здравље деце и младих. Срећом, постоје неке ствари које школе и заједнице могу учинити како би се спречило ово насиље и осигурало сигурно и угодно окружење за учење.
Један од кључних корака у спречавању социјалног насиља у школама је осигуравање позитивне и сигурне школске климе. Ово укључује подстицање поштовања, толеранције и укључивости, као и осигуравање да се сви ученици осећају добродошлима и сигурнима. Важно је такође осигурати да школски програми и активности буду инклузивни и подржавају разноликост.
Такође, важно је едуковати ученике о социјалном насиљу и његовим последицама. Школе би требало да организују радионице, семинаре и предавања о овој теми како би ученици научили како препознати социјално насиље, како се заштитити од њега и како пружити подршку другима који су можда жртве.
Родитељи такође играју важну улогу у спречавању социјалног насиља. Требало би да разговарају са својом децом о томе шта је социјално насиље и како се заштитити од њега. Такође би требало нагласити важност поштовања других и толеранције према различитостима.
Психолог Силвиа Радић је објаснила како да приметимо да дете трпи социјално насиље.
„Неки знакови да дете трпи насиље, а опет не једнозначни (могу и да не буду везани за искуство насиља) могу бити промене у следећем: плачљивост, ћутљивост, или раније мирно, тихо дете постаје свађалачки настројено, показује моторички немир, плане лако, има агресивне реакције, одбија или избегава да иде у школу, заборавља често ствари, свеске, прибор, домаћи, делује забринуто, замишљено, одсутно, расуте је пажње, не може да заспи, има ноћне море, не жели да прича о школи, повлачи се - не показује жељу за дружењем, тражи више новца (ако га неко уцењује, узима новац) или не зна да каже где је потрошило новац, проблем са учењем, концентрацијом, жали се на мучнину, главобољу, болове у стомаку, болове уопште. У депресији може да нас боли тело. Обратите пажњу на модрице, посекотине, одеротине, запрљану јакну, одећу и друго“.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.