Које мере је Ваше министарство предузело како би спречило вршњачко насиље, али и насиље над децом уопште?
Министарство за бригу и породици и демографију, у складу са својим надлежностима врши надзор над центрима за социјални рад – органима старатељства који непосредно обављају послове заштите и помоћи породици и послове старатељства и издаје им налоге у циљу законитог и правилног обављања послова. У оквиру својих надлежности, центри за социјални рад предузимају и мере и активности у циљу заштите од насиља у породици и заштите права детета, самостално и у сарадњи са другим институцијама. Посебно је важна сарадња са школама, где орган старатељства након откривања вршњачког насиља врши процену личности детета и породичних прилика и по потреби предузима мере и активности у циљу заштите детета и породице и спречавања понављања насиља. У оквиру предстојећих измена и допуна Породичног закона, предвиђено је уношење забране физичког кажњавања деце као васпитног средства од стране родитеља. Осим тога, министар надлежан за породичну заштиту је председник Савета за права детета, који ће иницирати код Владе Републике Србије формирање Радне групе за праћење Стратегије и Акционог плана за превенцију и заштиту деце од злостављања и занемаривања.
На који начин су деца у Србији заштићена од насиља у породици и како можемо да приметимо да неко дете трпи овај вид насиља?
Према Уставу Републике Србије, и у складу са више донетих закона и других прописа, посебно са Конвенцијом о правима детета, држава је дужна да заштити децу од сваког вида занемаривања, злостављања, насиља и експлоатације. У оквиру својих надлежности из Породичног закона, центри за социјални рад имају овлашћење да подносе тужбе за заштиту од насиља у породици и да за поступајући суд, као помоћни орган суда, прибављају чињенице и доказе који се односе на извршено насиље у породици. Органи старатељства су активни учесници и у поступцима заштите од насиља у породици у складу са Породичним законом и Законом о спречавању насиља у породици. У односу на жртве насиља центри за социјални рад предузимају мере и услуге социјалне и породичноправне заштите из своје надлежности. Свако је дужан и може да пријави насиље у породици центру за социјални рад. И друге институције и државни органи у области образовања, унутрашњих послова, здравља и социјалне заштите имају своје посебне протоколе за поступање у заштити деце од злостављања и занемаривања. Индикатори насиља зависе од врсте насиља које је дете доживело: телесне повреде, страх, испољавање агресивности или претеране повучености, агресивност међу вршњацима, лошије опште функционисање, лошији успех у школи, итд.
Шта је ненасилни начин васпитавања деце и како научити родитеље да га примењују?
Родитељи су дужни да васпитавају дете на начин који ће омогућити детету да активно усваја вредности и норме понашања које су друштвено прихватљиве и да се у складу са тим понаша. У процесу васпитавања – интелектуалног, моралног, естетског и друштвеног, научно је доказано да ненасилне методе дају далеко боље резултате од метода које се служе применом насилних мера. То је начин васпитавања који полази од разумевања особина и потреба детета од стране родитеља и прилагођавању васпитних утицаја тим особинама, без изазивања бола и страха код детета како би се остварио жељени циљ у васпитном процесу. Такав начин васпитавања се заснива на континуитету у бризи родитеља о детету, успостављеном односу љубави и поверења између детета и родитеља и ауторитативности родитеља - одлучности, доследности у дисциплиновању, озбиљности и правилног схватања родитељске улоге и родитељских дужности.
Учење оваквог начина васпитавања је могуће кроз примену одређених саветодавних и образовних процеса и школа родитељства.
На који начин платформа “Чувам те” доприноси спречавању вршњачког насиља, али и других облика насиља над децом?
За заштиту деце од насиља је веома важно да надлежне институције благовремено добију информације о насиљу како би могле на време да предузму активности на заштити деце од насиља. Постојање овакве платформе има велики значај, јер управо омогућава добијање таквих информација о насиљу од грађана и институција, усмеравање грађана на надлежне институције, обавештавање институција и непосредно пружање информација грађанима о начинима на којима се може остварити заштита од насиља. Осим тога, материјали који се објављују имају значајну улогу у едуковању грађана о вршњачком насиљу и насиљу у породици и могућностима заштите од насиља.
Који су, по Вашем мишљењу, најефективнији начини за превенцију насиља над децом?
Држава је дужна да активно промовише ненасилне методе васпитавања деце и ненасилну комуникацију у свим областима друштвеног живота. Мора се забранити физичко кажњавање деце, а родитељима пружити помоћ и едукација за примену ненасилних метода васпитавања и позитивни утицај њихове примене на развој детета, односно едуковање о штетном утицају насилних метода васпитања на правилан развој и понашање детета. Неопходна је тесна сарадња школа и центара за социјални рад, као и других субјеката, у циљу препознавања насиља и благовременог и координираног деловања на његовом спречавању, односно на спречавању његовог понављања.
Саговорник на ову тему за платформу "Чувам те" био је министар Радомир Ратко Дмитровић.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.