У октобру, ове године, започета је реализација радионица под слоганом „Моје је право да знам своја права и обавезе“ у оквиру пројекта „Оснаживање представника младих и полиције у области превенције малолетничког криминала“. У овом пројекту, уз непосредну стручну помоћ, млади преузимају улогу едукатора и чине кључну карику у вршњачкој подршци, па се може рећи да је то и „пројекат по мери младих“. Тематске целине о којима се дискутује и учи кроз радионице, обухватају најчешће безбедносне ризике и претње са којима се сусрећу млади средњошколског узраста, као и безбедносну заштиту, а поред тога пружа им се и информација о њиховим законским правима и обавезама.
Пројекат „Оснаживање представника младих и полиције у области превенције малолетничког криминала“ од 2020. године, реализује Одсек за превенцију и сузбијање малолетничке делинквенције у Управи криминалистичке полиције, Министарства унутрашњих послова у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и Удружењем грађана Пријатељи деце Србије, уз подршку Мисије ОЕБС у Србији. У октобру ове године, започете су активности на спровођењу прве компоненте пројекта – извођење радионица „Моје је право да знам своја права и обавезе“, намењених обуци 120 младих, представника ученичких парламената, будућих вршњачких едукатора из средњих школа у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Суботици и Новом Пазару. У претходних девет месеци 2021. године, одржано је више консултативних састанака ради припреме 12 криминалистичких инспектора за малолетнике одређених за спровођење наведених радионица са младима из поменутих градова. Посебно треба истаћи да је од самог почетка пројекта, обезбеђена партиципација младих на највишем нивоу, јер активно учешће има Савет деце и младих за партиципацију у пројекту, формиран од стране Удружења грађана Пријатељи деце Србије. Идеја о оваквом начину рада потекла је од деце и младих, који су дали сугестије на програм обуке и на дизајн промотивних и информативно-едукативних материјала, а непосредно и учествују у извођењу радионица са пројектним носиоцима.
Радионице су интерактивне, држи их комбиновани тим представника полиције, просвете и наведеног удружења грађана уз непосредно учешће представника младих (којима су овом приликом поклоњене мајице са мотивима пројекта). Након завршетка радионица, презентација, смернице за спровођење радионица и поруке о правима и обавезама младих у контакту са законом и безбедносној заштити (које ће бити одштампане у виду плаката и флајера), биће достављенe на коришћење младима који су учествовали на радионици, како би стечена знања поделили са вршњацима у својим школама. Предлог је да млади који заврше обуку на радионицама - као вршњачки едукатори, уз подршку наставника/стручних сарадника у својим школама организују најмање једну радионицу за вршњаке и као госте позову криминалистичке инспекторе за малолетнике, који су им држали радионице у оквиру овог пројекта.
Тематске целине (у складу са Конвенцијом о правима детета), које се реализују у оквиру радионица су:
Такође, предложено је да се активности представе и на званичним сајтовима и друштвеним мрежама МУП-а и Министарства просвете, науке и технолошког развоја и школа, Удружења грађана „Пријатељи деце Србије“ и Мисије ОЕБС у Србији, као и да се одштампани плакати поставе у школама, а флајери поделе ученицима и наставницима.
Дана 04. октобра 2021. године, у Београду, прва радионица је одржана са представницима младих из Средње електротехничке школе „Никола Тесла“, а истог дана у Београду на билбордима су постављене поруке намењене промоцији почетка спровођења радионица и информисању младих о њиховим правима и обавезама у контакту са законом, као и начинима остваривања безбедносне заштите (од свих видова насиља и злоупотребе опојних дрога) и то на следећим локацијама:
За промоцију прве компоненте наведеног пројекта „Моје је право да знам своја права и обавезе!“, поред билборда, дизајниране су и мајице са мотивима пројекта.
У оквиру Дечије недеље која је ове године реализована под слоганом „Дете је дете, да га волите и разумете!”, 05. октобра 2021. године, у Народној скупштини Републике Србије, одржана је седница представника ученичких парламената под називом “ЗА СВАКО ДЕТЕ! - Важност вршњачке подршке у остваривању права детета“, коју је отворио председник Народне скупштине РС и Одбора за права детета при Скупштини, г-дин Ивица Дачић, а присуствовало је 70 ученика из преко 20 градова и општина РС, око 10 народних посланика, два представника министарстава (Министарства за бригу о породици и демографију и Министарства унутрашњих послова) и представници Удружења грађана “Пријатељи деце Србије“ из Београда. Овом приликом, као ПРИМЕР ДОБРЕ ПРАКСЕ У ВРШЊАЧКОЈ ПОДРШЦИ представљен је управо пројекат МУП-а „Оснаживање представника младих и полиције у превенцији малолетничког криминала”, односно његова прва компонента - радионица „Моје је право да знам своја права и обавезе”. Иначе, иницијатива за креирање наведеног пројекта по мери младих, проистекла је на седници ученичких парламената, под називом „Како препознати, шта урадити - за одрастање без насиља?“, одржаној у октобру 2018. године, тако да овај пројекат представља операционализацију препорука младих донетих на наведеној седници.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.