Школска клима је укупан квалитет и карактер школског живота. Позитивна школска клима у великој мери спречава насиље у школама. Наставници и администратори могу подстаћи позитивну школску климу применом следећег:
Учите љубазности и емпатији
Деца од малих ногу треба да знају какав утицај њихово понашање има на друге. Треба их научити да виде туђе перспективе како бисмо им помогли да емоционално разумеју друге људе.
Идентификујте „пролазно понашања“ и „знакове упозорења“
Наставници су често заузети, али ако се одвоји време како би се идентификовали „знакови упозорења“ насиља и одмах зауставила ова мала понашања, будуће невоље се могу избећи. Примери „пролазног понашања“ укључују превртање очима, дозивање имена, продужено гледање у некога, окретање уназад, игнорисање и окрутно смејање или подстицање других да се смеју.
Креирајте осећај заједнице
Нека школа или учионица буду као заједница. Када ученици осећају да су њихови вршњаци део њихове групе или заједнице, биће мање вероватно да ће доћи до напада, и већа је вероватноћа да ће се супротставити другим ученицима који врше насиље и „разбијају“ заједницу коју су помогли да се изгради.
Користите уметност
Уметност може бити моћно средство у помагању ученицима да размисле и изразе себе када је у питању насиље у школама. На пример, ученици би могли да напишу креативну причу о вршњачком насиљу. Могло би да постоји такмичење за израду уметничких плаката против вршњачког насиља који ће бити постављени по школи и друго.
Учествујте у симулацијама
Забавна интерактивна идеја која помаже у смањењу вшњачког насиља у школи је да ученици заједно учествују у симулацијама. На пример, нека разред заједно одглуми ситуацију вршњачког насиља и истражује алтернативне начине решавања сукоба. Ово ће повећати њихову емпатију и помоћи им да се удруже како би дошли до решења за спречавање насиља у школи.
Донесите мирна решења
Мирна решења су одговори на вршњачко насиље, а не ширење мржње. Немојте вршити притисак на извршиоца насиља, нити подстицати мржњу или насиље код ученика који су претрпели насиље.
Поставите јасна, применљива правила
Ако се спречавање насиља истиче као део правила у школи и учионици, вероватно ће постојати боља превенција. Правила треба да буду у позитивном смислу, да покривају више сценарија и да буду прикладна узрасту.
Наградите позитивно понашање
Када ученици ураде нешто лоше, буде им јасно стављено до знањљ. Када ученик уради нешто добро, важно је скренути пажњу и на то. Ово показује ученицима да лоша пажња није једина врста пажње.
Користите отворену комуникацију
Комуникација је кључна за превенцију насиља. Када деца осећају да могу да разговарају са одраслима у својој заједници, већа је вероватноћа да ће пријавити вршњачко насиље, а мања је вероватноћа да ће избећи вршњачко насиље тако што ће вербално изразити своја осећања.
Надгледајте одређена места
Идентификујте делове школе или одређене локације на којима се чини да има више инцидената и нека надзорник разреда или школско особље патролирају тим подручјем повремено.
Свако дете је другачије
Имајте на уму да ће свако дете другачије реаговати на вршњачко насиље или на казну након што је извшило насиље. Прилагодите своје методе појединачном детету.
Слушајте!
Постављајте питања, останите укључени и будите у току са ониме што се дешава у школи.
Предузмите акције
Ако сазнате да се насиље дешава у школи, предузмите кораке да то спречите. Почните тако што ћете идентификовати ситуацију и размишљати о узроцима. Разговарајте са својим дететом ако сте родитељ, или са свом децом која су укључена ако сте учитељ. Израдите акциони план да спречите вршњачко насиље и разјасните наредне кораке ако оно не престане.
Повежите се
Помозите свом детету или ученику да се повеже са другим пријатељима тако што ћете организовати групе за игру, сесије учења или понудити да их одвезете до куће пријатеља викендом. Што је ваше дете више повезано, мања је вероватноћа да ће доживети вршњачко насиље.
Верујте да ће ваше дете бити добро
Може бити тешко знати да је ваше дете доживело насиље у школи, али уз вашу подршку и помоћ то може превазићи. Запамтите да ће с временом ваше дете бити добро.
Психолог Силвиа Радић истиче да је веома важно да радимо на стварању атмосфере у којој деца имају пуно поверење у одрасле.
- Важно је омогућити деци да имају поверење у одрасле, а за то треба да се побрину одрасли. У породици и у школи треба јачати самопоштовање и самопоуздање код деце. Подржати дете да пријави насиље се не састоји у пуком позиву за пријављивање већ у пружању комплетног безбедног окружења које осим норматива, стратегије у поступању и пружању заштите и услова за реинтеграцију у друштвено окружење, треба да буде потпомогнуто неговањем опште ненасилне климе.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.