Превентивне активности које образовно-васпитна установа предузима у вези са заштитом деце од насиља, укључујући и дигитално насиље, прописане су Законом о основама система образовања и васпитања и Правилником о протоколу поступања у одговору на насиље, злостављање и занемаривање. Осим тих активности које је школа у обавези да планира и спроводи, могу се реализовати и друге активности које ће бити усмерене на превенцију дигиталног насиља, укључивати све актере школског живота, као и умрежавање са другим уставновама и институцијама. У наставку је дат предлог активности. Листу можете да допуните.
Уређивање посебних страница на сајту школе са садржајима о безбедности на интернету и дигиталном насиљу.
Упознавање са дигиталним насиљем кроз текстове у школским часописима (информације, предлози, разговори); израда школских паноа.
Гледање спотова/филмова о дигиталном насиљу, уз обавезан разговор након тога.
Снимање спотова (важно је да се води рачуна о приватности података, фотографија које се користе и да се добије сагласност родитеља за дете које учествује у овој активности).
Стављање кутије у хол школе, у коју ученици/е, наставници/е и родитељи могу да убацују записе о својим искуствима у вези са насиљем на интернету и коришћење тог материјала током разговора, радионица...
Организивање вршњачких обука (наставници/е могу са ученицима/ама старијих разреда да осмисле активности које би ови/е реализовали/е са ученицима/ама млађих разреда).
Позивање представника/ца МУП-а у школу да говоре о безбедности на интернету.
Организовање квизова о дигиталном насиљу на нивоу одељења или школе (могу да се укључе и наставници/е и родитељи, тимови који учествују могу да буду састављени од деце и одраслих).
Организовање разговора или трибина којима је повод књига са одговарајућим садржајем ( нпр. Армагедон ) или друга пригодна литература; разговоре организовати с родитељима и ученицима/ама старијих разреда.
Организовање различитих активности на нивоу школе или одељења поводом Дана безбедног интернета (овај дан обележава се сваке године, другог уторка у фебруару, у преко 100 земаља света, на свим континентима) или Дана дигиталног учења.
Предлози су преузети из публикације „Дигитално насиље – превенција и реаговање“.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.