Након посете глумаца из београдске форум театар групе још пре десет година, која је Пољопривредно-хемијској школи ,,Др Ђорђе Радић'' из Краљева први пут приближила методу интерактивног позоришта, трагали смо за начинима да оформимо сличну групу и у нашој школи. Повод за креирање првог сценарија није био леп нити лак: једна наша ученица је напустила школу након вршњачког насиља. Како смо ову ситуацију доживели као велик пораз свих школских актера, одлучили смо да барем извучемо неке лекције и поуке које могу да користе будућим генерацијама. Ученици су са наставницом баш ту причу преточили у сценарио. Тако почиње формирање првог форум театра у априлу 2014. године. Прва представа звала се „Другачија од других“и указивала је на проблем вршњачког насиља. Ова интерактивна представа одиграна је у одељењским заједницама наше школе, а у госте смо позивали и ученике из других локалних основних и средњих школа.
Нова Форум група тренутно успешно игра представу са темом „Дискриминација Рома”, указујући на проблем дискриминације ромских ученика од стране вршњака, али и одраслих у школском окружењу. Представа отвара проблеме социјалног насиља, али и механизма „ћутљиве већине“.
Шта је Форум театар?
Форум театар, као један од облика „Позоришта потлачених“, осмислио је и развио бразилски позоришни педагог и редитељ Аугусто Боал осамдесетих година 20. века. Циљ овог ангажованог театра био је изазивање промена у друштву.
У Форум театру су сви активни ученици, и они на позорници и они у публици, јер кроз игру улога и изабране драмске ситуације, размишљају о проблемима који их притискају, заједно покушавајући да нађу прихватљива решења.
Публици се пружа прилика да промени представу, али и да представа промени њих, отварајући им могућност да сагледају више могућих исхода једне конфликтне ситуације. Представа има за циљ да укаже на проблеме, а са друге стране да отвори простор за дијалог и тражење конструктивних решења.
Ћутљива већина је у свакој ситуацији насиља или дискриминације моћна, тиха снага која може да превагне: или да својим ћутањем и неучествовањем подржи и оснажи насилника, али и да исказивањем свог става и активним учешћем против насиља подржи жртву и спречи или прекине насиље.
Текст написала, Александра Јованкин Алексић, педагошкиња.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.