- Учите децу социо-емоционалним вештинама које ће им помоћи да успоставе пријатељске односе с вршњацима. На тај начин васпитачи могу значајно да предупреде појаву, понављање и јачање агресивног понашања у вртићу. Вештине које значајно смањују агресивне сукобе и вршњачко насиље су комуникацијске вештине, способност да се буде део групе, способност изражавања осећања, емпатија, брига за себе и друге, вештине решавања проблема и способност конструктивног решавања конфликата.
- Планирајте социо-емоционално учење као редовну активност у групи (не као једнократне активности).
- Будите онакви људи какви желите да деца буду кад одрасту. Понашајте се као узори деци. Ви треба да моделујете позитивна понашања, прикладну емоционалну контролу и конструктивно излажење на крај са бесом. Својим односом према деци ви их учите како да изражавају своје позитивне и негативне емоције и како да конструктивно решавају сукобе. Понашање моделујете тако што:
- Поткрепљујете пожељна понашања деце примењујући похвале и награде прикладне узрасту деце.
- Коригујете погрешне поступке кроз разговор о физичким и емоционалним последицама које деца могу да доживе као резултат увредљивих речи или поступака.
- Сугеришете употребу неагресивних речи и понашања у току интеракције с вршњацима.
- Покажите да сте поносни на децу која комуницирају са другима на конструктиван начин, брину о другима и сарађују.
- Успоставите јасна правила понашања у групи/вртићу заједно са децом. Правила су неопходан део у процесу стварања окружења које поткрепљује уважавање других и у којем се агресивно/ насилно понашање не прихвата нити толерише. Деца треба да знају да у њиховом вртићу постоје правила за агресивно/насилно понашање која им помажу да се осећају безбедно, прихваћено и заштићено. Укључите и децу у процес доношења правила и заједно с њима дефинишите последице непридржавања правила. Такође, можете са децом да радите на томе да свако дете постави циљеве којима ће тежити како би побољшало своје понашање и да похваљујете сваки напредак деце ка тим циљевима.
- Пратите понашање деце. Није довољно само да успоставите правила; морате и пажљиво да пратите интеракције међу децом како бисте благовремено зауставили агресивно понашање. Децу је потребно често подсећати на правила и на то каква понашања се од њих очекују. Уколико крше правила, објасните им шта није у реду с њиховим понашањем и зашто то понашање угрожава друге.
Текст је преузет из припучника за васпитаче “ВРТИЋ КАО СИГУРНО И ПОДСТИЦАЈНО ОКРУЖЕЊЕ ЗА УЧЕЊЕ И РАЗВОЈ ДЕЦЕ”.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.