У медијима у последње време често чујемо за примере вршњачког насиља, па се и деца олако означавају као „насилници“. Деца нису рођена или предодређена да постану насилници. На насилно понашање утиче кућно и школско окружење. Не постоји јасна одредница која указује на то да ће дете бити склоно насиљу када одрасте, међутим неколико заједничких карактеристика приметно је код све деце која малтретирају вршњаке.
Прво, деца која су насилна према другима, често су и сами некада били жртве насиља. Агресија може да буде узрокована строгом дисциплином родитеља или малтретирањем од стране старијег брата или сестре. Деца опонашају примере из свог окружења па на појачану агресију утичу и сцене вршњачког насиља у школи или вртићу. Узроковане и негативне интеракције постају научена понашања која се понављају како дете одраста.
Друго, деца која су склона насиљу имају потешкоће са емпатијом. Тешко да могу и да замисле кроз шта пролази особа која трпи малтретирање. То је изазов који се превазилази правилним растом и развојем. Како деца расту, расте и њихова способност да посматрају ситуацију са друге тачке гледишта, да замисле туђу бол – да имају емпатију. Временом, научиће да покажу саосећање са другима. Понекад се чак и одрасли боре са недостатком емпатије. Превише је лако судити о другима, а поготово опасно када су у питању деца. Неретко, дешава се да их одрасли означе једном речју која описује тренутно понашање. Лако је назвати дете насилником, треба размислити шта је то што у детету изазива агресију. Да ли бисте олако користили тако тешку реч да је у питању ваше дете? Наравно да не. Постоје и други начини да опишете некога. На пример девојчица која малтретира вршњаке можда је лепа, паметна, промишљена и добар вођа. Може ли особа склона насиљу да поседује све наведене особине? Наравно да може, често је то и случај.
Пажљив избор правих речи при описивању деце склоне насилном понашању помаже нам да размишљамо отвореније и да увидимо вредности које дете поседује. Сва нова сазнања кључна су за пружање неопходне помоћи детету, захваљујући којој ће променити понашање и постати саосећајније.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.