Pandemija korona virusa sa sobom je donela mnoge promene u našim osnovnim životnim navikama pa samim tim i promene u društvu. I pored zdravlja, epidemija na svetskom nivou uticala je i na to da se neki oblici vršnjačkog nasilja sa kojima nije bilo toliko problema i koji su se sa uspehom kontrolisali ponovo postaju jedno od gorućih i ključnih pitanja za rešavanje kao što je to npr. slučaj sa digitalnim nasiljem.
Emina Beković iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu u okviru Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija objasnila je da je i digitalno vršnjačko nasilje u porastu tokom onlajn nastave.
Dok je trajalo vanredno stanje naš Centar nije prekidao sa radom. Operateri su zahvaljujući digitalnim tehnologijama radili i primali pozive od kuće.
Nastavnici i učenici su koristili najčešće „google učionicu“ i „zoom platformu“ kao alat za nastavu i učenje pa smo imali slučajeve sporadičnih upada na online nastavu od strane trećih lica (npr. poznatih youtube-ra kome neki učenik da šifru za ulazak) ili postavljanje nekog neprimerenog sadržaja ili video snimka, pisanje neprimerenih komentara za nastavnike, zloupotreba ličnih podataka i e-mejlova učenika koji su neophodni za pristup digitalnoj nastavi).
Bilo je dosta poziva i pitanja roditelja koja se odnose na zaštitu svoje dece na društvenim mrežama.
Nacionalni kontakt centar je deo svoje telefonske linije 19833 koja je inače besplatna, ustupio Savezu društva psihoterapeuta Srbije radi pružanja psihološke podrške građanima i taj sistem još uvek funkcioniše.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.