Sa profesorom Nikolom Savićem, doktorandom preventivne medicine razgovarali smo o tome da li mladi mogu da prepoznaju šta je zaista seksualno nasilje, i u kojoj meri.
Prof. Nikola Savić objašnjava da mladi mogu prepoznati oblike seksualnog nasilja čak i onda kada oni nisu direktni, međutim, mogu ih prepoznati samo ako su dovoljno informisani i prosvećeni na ovu temu.
- Često se dešava da se određene osobine nasilnika pripisuju karakteru, nekada flertu, zatim da je osoba slobodnija u izražavanju i slično, ali to nije tačno – objašnjava prof. Nikola Savić i dodaje:
- Samo jedna rečenica koja je u kontekstu, da ne odgovara osobi, može se smatrati seksualnim nasiljem ako ona ima takvu sadržinu i narušava njen integritet, dostojanstvo, to je siguran znak, odnosno pokazatelj da bi trebalo da se upali jedna lampica i da je to alarm da do viših nivoa seksualnog nasilja može doći.
Kako bi mladi prepoznali oblike seksualnog nasilja, oni moraju biti edukovani od strane psihologa, pedagoga u školi, moraju biti edukovani od strane šire zajednice ljudi koji se bave promocijom i prevencijom određenih stanja u javnom i preventivnom zdravstvu, savetuje profesor Nikola Savić, doktorand preventivne medicine.
- Svaka obrazovna institucija u našoj državi mora imati tim za zaštitu učenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja koja će na kraju i priložiti izveštaj o svojim preventivnim ili interventnim aktivnostima na kraju godine – govori prof. Nikola Savić.
Aktivnosti ovakvog tima, u svakoj obrazovnoj instituciji, moraju biti usmerene na prevenciju nasilja, pravovremeno otkrivanje nasilja i adekvatno zbrinjavanje žrtve.
- Veoma je važno istaći da mladi mogu prepoznati skrivene, ali i direktne i indirektne oblike seksualnog nasilja, samo ako su zdravstveno pismeni i prosvećeni, kao i njihovi roditelji i obrazovni sistem u celini – objašnjava i savetuje profesor Nikola Savić, doktorand preventivne medicine.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.