Dobro poznati negativni termini kao što su manipulacija, nagovaranje i uticaj, često se sreću i u krugovima internet bezbednosti. Svi ti negativni termini u svetu interneta, mogu se grupisati i nazvati socijalnim inženjeringom.
Socijalni inženjering je pojava koja se javlja u kliničkoj psihologiji, marketingu, prodaji. Predstavlja ceo proces koji ne mora biti negativna pojava, ali zavisi od krajnjih ciljeva, u većini slučajeva donosi korist akteru, a štetu žrtvi.
Vrste napada
Sajber kriminalci uvek koriste neku od tehnika socijalnog inženjeringa kako bi prevarili žrtvu i došli do poverljivih informacija.
- Baiting
Obično se izvršava preko USB ili sličnog uređaja do koga žrtva dođe i kada ga poveže na svoj računar preuzima malver.
- Phishing
Predstavlja najstariji način napada, ali i najuspešniji. Zasniva se u zastrašivanju žrtve, obično tako što napadač zahteva da žrtva uradi nešto u kratkom vremenskom roku, najčešće kada je cilj doći do bankovnog računa. Jedan od načina je i slanje mail-a žrtvi od kolege sa posla u kome se traže korisničko ime i lozinka za pristup sistemu na kome rade ili mail-ovi koji nude ogromne popuste za određene proizvode.
Hakovanje mail-a i spamovanje kontakata
Korisnici u većini slučajeva ne sumnjaju u poruke koje dobiju od svojih prijatelja. Iz tih razloga napadači dolaze do kredencijala za mail adresu i tada imaju pristup kontaktima kojima šalju poruke koje sadrže malvere.
Pretexting
Predstavlja prevaru koja se zasniva na dobro razrađenom scenariju neke tužne priče gde je navodnoj žrtvi potreban novac da ostvari neki cilj ili se vrati iz strane zemlje i sl. Napadač se pretvara da je neko ko je ugrožen nadajući se da će mu žrtva pomoći.
Quid pro quo (usluga za uslugu)
Prevara koja žrtvama nudi skupe poklone ili popuste do kojih se dolazi nakon što žrtve pošalju svoje podatke.
Vishing
Vrsta phishing-a koja se izvodi tako što napadač telefonom kontaktira žrtvu i predstavlja se kao neko od saradnika, bankara ili poslovnih partnera i kroz razgovor potvrđuje identitet žrtve ili dolazi do ličnih informacija.
Smishing
Vrsta phishing-a koja se izvodi preko SMS poruke koja zahteva podatke žrtve. Ljudi u većini slučajeva proveravaju verodostojnost SMS poruka što nije slučaj sa mail porukama u kome mogu naići na dosta linkova koji sadrže viruse.
Socijalni inženjering nekada obuhvata samo jednu vrstu napada, a nekada je to kompleksniji zahvat kada su žrtve kompanije.
Hunting
Predstavlja kombinaciju više vrsta napada kao što su phishing, baiting i hakovanje, a sve u cilju prikupljanja što više informacija od žrtve.
Farming
Vrsta prevare koja je dugotrajna i uključuje analizu profila žrtava na društvenim mrežama, na osnovu informacija kreira se način pristupa žrtvi. Obično uključuje i pretexting jer je cilj biti što duže u kontaktu sa žrtvom kako bi napadači došli do što više informacija
Jedina odbrana od socijalnog inženjeringa jeste edukacija i stalno prisutna svest o opasnostima koje se nalaze svuda oko nas i to da i mi vrlo lako možemo postati žrtva.
Preuzeto sa: Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu.
Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, uspostavljen je 27. februara 2017. godine, na osnovu Uredbe o bezbednosti i zaštiti dece prilikom korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija.
Centar je prvi, i za sada jedini, institucionalni mehanizam u regionu koji se bavi prevencijom i reagovanjem na ugrožavanje dece u digitalnom okruženju, pružajući mogućnost građanima da se besplatno obrate na broj telefona 19833 ili putem onlajn platforme Pametno i bezbedno.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.