Istraživanja na temu seksualnog nasilja u našoj državi su insuficijentna. Nasilje je u velikoj meri prisutno, akcenat na ovu temu stavlja se tek u poslednje dve decenije.
Istraživanje o zdravstvenom ponašanju učenika (The Health Behavior in School-aged Children, HBSC) sprovedeno 2005. i 2006. godine u 40 država na reprezentativnom uzorku od 202.056 učenika u dobi od 11 do 15 godina svedoči o sve većoj prisutnosti nasilnog ponašanja. Počiniteljem nasilja se izjasnilo 10,7% učenika, a kao žrtve nasilja izjasnilo se 12,6% učenika.
Istraživanje u populaciji mladih, kada je prevencija najbitnija, vršeno je u okviru programa „Škola bez nasilja“ koje je realizovano 2005. godine u našoj državi, uzorak su činili učenici osnovnih škola od 3. do 8. razreda i kompletno osoblje ispitivanih škola, što je ukupno 26.947 učenika i 3.397 odraslih. Rezultati govore o tendenciji porasta nasilnog ponašanja među učenicima: 65% ispitanika je doživelo bar jednom nasilni napad u poslednja 3 meseca, 44% ispitanika je navelo da ostaju pasivni posmatrači i ne čine ništa dok se nasilje odvija nad drugima, to je zapravo ciljna grupa na koju zdravstveni radnici i nastavnici treba da deluju. Seksualno nasilje je sve prisutnije u populaciji mladih.
U populaciji učenika istraživanje koje je sprovedeno 2013. godine i publikovano od strane Instituta za pedagoška istraživanja, pokazuje koliko uspešno učenici različite oblike vršnjačkog nasilja prepoznaju kao nasilnu vršnjačku interakciju. Ukupan uzorak činilo je 504 učenika, seksualno nasilje kao jedan od najtežih oblika nasilnog ponašanja prepoznaje 95% ispitanika, što je ohrabrujuć podatak.
Ignjatović sprovodi istraživanje o porodičnom nasilju 2015. godine. Podaci iz istraživanja o porodičnom nasilju pokazuju da su u tri četvrtine slučajeva nasilja (76,5%) deca prisustvovala činovima nasilja prema svojim majkama (15).
Tanjević, 2012. - Razvoj novih tehnologija praćen je pojavom novih oblika nasilja koje obuhvataju slanje i distribuiranje poruka koje imaju saržaj seksualnog zlostavljanja ili objavljivanje pornografskih fotografija preko sms poruka.
Babovid, 2015. - Dečji brak je oblik seksualnog nasilja kojem su posebno izložene devojčice iz romskih naselja. Prema nalazima MICS istraživanja, među devojčicama koje žive u romskim naseljima čak 17% je udato pre navršenih 15 godina.
Višestrukim oblicima nasilja, od strukturnih do direktnih, kao što je seksualno nasilje među mladima, izložena su deca i mladi iz jedne od najugroženijih društvenih grupa, deca bez roditeljskog staranja i deca koja žive na ulici. Nema preciznih podataka o veličini ove grupe. Ova deca lako postaju žrtve seksualnog nasilja i eksploatacije, takođe su u riziku da dospeju u lance trgovine ljudima.
Istraživanje radio i ustupio Nacionalnoj platformi za prevenciju nasilja „Čuvam te“ profesor i doktorand preventivne medicine Nikola Savić.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.