Savremeno društvo sa sobom nosi nove navike i diktira nova pravila po kojima, hteli mi to ili ne, svi postupamo i svi pratimo, pa i naši najmlađi.
Postavlja se pitanje, uzevši u obzir sve češće prijave i širenje digitalnog vršnjačkog nasilja, kada je pravo vreme da naši najmlađi dobiju profile na društvenim mrežama? U kom periodu životu su „spremni“ i dovoljno zreli da razumeju bar delić onoga što se na njima dešava i kakav uticaj mogu poprimiti?
Odgovor na ovo goruće pitanje među roditeljima dala je Emina Beković iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu u okviru Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Sajtovi tj. društvene mreže koje deca danas koriste u najvećoj meri su Omegle, Ask, Facebook, Instagram, Tumblr, Twitter, Tik Tok, Snapchat… Svaka osoba kreira sopstveni nalog i stranicu objavljujući informacije, fotografije, snimke i komentare.
Kada se jedna osoba „sprijatelji“ sa drugom, putem društvene mreže, ta osoba može pristupiti stranici druge osobe i ostavljati komentare, postavljati slike, itd. U ovom trenutku, većina dece misli da je društveno umrežavanje najbolji način povezivanja sa drugima (van stvarnog provođenja vremena i razgovora sa tim osobama). Međutim, bezbedno korišćenje društvenih mreža zavisi od uzrasta deteta, od onoga šta objavljuje „online“ i od toga šta zna o online bezbednosti.
Iako većina sajtova društvenih mreža zahteva da deca imaju određene godine (često 13) da bi otvorili nalog, mnoga deca već sa 8 godina lažu o svojim godinama i uključuju se u društveno umrežavanje.
Psiholozi smatraju da deca ispod 13 godina mogu biti u riziku od zloupotreba i opasnosti koje vrebaju na internetu jer nisu dovoljno psihički zrela i sposobna da se nose sa svim tim izazovima.
Većina društvenih mreža ima opciju podešavanja privatnosti koja omogućava detetu da odluči koje informacije želi da deli sa drugim korisnicima sajta, a koje će biti ograničene samo na prijatelje.
Razumevanje i korišćenje takvih podešavanja je važno ne samo za bezbednost deteta već i za sprečavanje bilo kakvog neželjenog sramoćenja ili osetljivosti.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.