Nasilje nad najugroženijim članovima našeg društva - decom i adolescentima - ima poražavajući učinak i dovodi do širokog spektra zdravstvenih i socijalnih problema, međutim, to je nešto na čemu se kontinuirano, strpljivo i marljivo radi, a govoriti otvoreno o samoj temi, problemu i rešenju - ključno je kako bi se i cilj ostvario.
Kada je reč o seksualnom nasilju i zlostavljanju dece, moguće ga je predvideti i sprečiti u nekim situacijama. Zbog toga su izuzetno važni programi koji se bave uzrocima i faktorima rizika.
U razgovoru sa pedagogom Brankom Oreščanin na temu seksualnog nasilja i uznemiravanja dece, na samom početku istaknutno je da je to tema koja ne sme da predstavlja tabu u našem društvu i koja zahteva efikasnu prevenciju i efikasnu zaštitu deteta koje je žrtva ovog tipa nasilja.
Na pitanje zašto škole izbegavaju da otvoreno govore o seksualnom nasilju, Dragan Popadić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, koji se dugi niz godina bavio temom nasilja u školama, je jednom prilikom je izjavio: "Nasilje je zloupotreba moći. Nasiljem se moć nameće i demonstrira. Seksualno nasilje je ekstreman slučaj takve demonstracije moći. O njegovom prepoznavanju i pravovremenom reagovanju se, na žalost, ne govori u okviru školskih programa zato što takav razgovor nužno otvara niz drugih tema koje se smatraju osetljivim i sa kojima tradicionalna patrijarhalna društva kakvo je naše ne znaju kako da se nose".
- Mnogobrojni slučajevi seksualnog nasilja i seksualnog uznemiravanja kojima nas zasipaju mediji ukazuju da je neophodno kod dece i mladih razvijati strategiju reagovanja na seksualno uznemiravanje - apeluje pedagog Oreščanin i dodaje:
- Kada je mlađi uzrast u pitanju tj. deca, nije neophodno reći im previše i uplašiti ih ali je važno da shvate da je njihovo telo samo njihovo i da niko nema prava da ih dodiruje, naročito ne mimo njihove volje.
Branka Oreščanin navodi da je ključno objasniti da su delovi tela koje prekriva donji veš njihovi privatni delovi. Njih niko ne sme da gleda i dodirne, osim, ponekad, doktor i medicinska sestra koji će im objasniti zbog čega to čine.
- Važno je skrenuti im pažnju da se obrate odrasloj osobi svaki put kada ih neko dodirne tako da se osete nelagodno, zabrinuto i uplašeno. Takođe, razgovor o tajnama je veoma važan jer omogućava da detetu objasnite da postoje dobre i loše tajne - govori pedagog i dodaje:
- Kada je stariji uzrast u pitanju, isto tako i za njih može biti jako teško da otvoreno govore o seksualnom uznemiravanju. Treba ih podučiti kako da prepoznaju rizične situacije i kako da ih bezbedno napuste, kako da prekinu interakciju i kažu "NE" ukoliko ih neko nepristojno dodiruje. Treba im skrenuti pažnju da preko društvenih mreža ne dele olako informacije o sebi, porodici ili prijateljima. Takođe, prvi susreti sa osobama koje su upoznali u onlajn svetu treba da obavezno budu u prisustvu roditelja ili neke druge odrasle osobe od poverenja. I naravno, treba im skrenuti pažnju da, ukoliko se dešava nešto što ih brine, treba to da podele sa odraslom osobom u svom okruženju u koju imaju poverenje.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.