Svedoci smo da deca sve češće i sve više vremena provode igrajući video igrice sa svojim vršnjacima. Međutim, da li smo svesni posledica ovakvog vida komunikacije i „druženja“ i šta ono sa sobom nosi objašnjava Emina Beković iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu u okviru Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Najvažniji negativni uticaj je vezan za podsticanje nasilja kod dece, ne samo da deca upijaju nasilne oblike ponašanja već utiču na neposlušnost i nedostatak empatije kod mališana jer kada jedan junak drugom nanese bol u video igrici to je smešno. Potrebno je da roditelji ograniče vreme provedeno kraj ekrana razgovaranjem i kritikovanjem loših postupaka junaka i podstiču dete na igru, bavljenje sportom, i druge aktivnosti.
Savremene video-igre nose sa sobom brojne rizike koji nisu postojali kod klasičnih igara, a odnose se na rizike korišćenja digitalne tehnologije uopšte.
U bogatoj ponudi video-igara nalazi se veliki broj onih koje sadrže nasilje.
Kada je reč o deci, u izboru video-igara ključnu ulogu trebalo bi da imaju roditelji, odnosno odrasle osobe koje učestvuju u njihovom vaspitanju i obrazovanju.
Pegi oznake pružaju korisne informacije o video igri ali neke igre ne sadrže pegi oznaku tako da roditelji su ti koji će najbolje proceniti da li je konkretna igra primerena njihovom detetu nakon što se sami upoznaju sa njom.
Istraživanja pokazuju da su dobre stvari igranja video igara razvoj intelektualne i perceptivne sposobnosti, veštine rešavanja problema, poboljšavaju pamćenje i zaključivanje, pozitivno utiču na raspoloženje… Međutim deca se mogu suočiti sa mnogim rizicima, a to je pre svega zavisnost od video igara koje rezultira problemima sa snom, ishranom, zanemarivanjem školskih obaveza i teškoćama u odnosima sa drugima.
Prisutan je i rizik komunikacije sa nepoznatim osobama (potencijalnim predatorima) putem četovanja u toku igre, razmenom privatnih poruka, zatim izloženosti uznemiravanju od strane drugih igrača. Mnoge video igre sadrže nasilje, eksplicitne seksualne sadržaje, upotrebu droge, kockanje, kao i mogućnost trošenja novca tokom igranja video igara.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.