Psiholog Marina Nadejin Simić je govorila na koji način možemo da prepoznamo da je dete žrtva digitalnog nasilja i koje su to promene koje možemo da primetimo na detetu ako doživljava nasilje.
- Roditelji koji su negde tu prva linija, da kažem odbrane, koji su najviše sa decom i koji bi trebalo da prate kako se deca ponašaju, mogu na osnovu, kažem, generalo promena u ponašanju, pada efikasnosti, promena raspoloženja da primete da se nešto dešava. Nekada su vrlo simptomatični načini na koji dete pristupa mediju preko koga izlazi na društvene mreže. Znači, mnogo je manje na mrežama nego što je bio ranije ili bilo ranije, takođe dešava se da znači prosto izgleda kao da je uplašen kada prilazi ili pak kada pročita poruku naglo ustane, skloni se, isključi itd...
To su sve neke finese gde roditelj baš mora da ima uvid u ponašanje deteta, ali jedno od pravila je da, naravno danas je sa telefonim to vrlo teško, ali što se tiče laptopa, kompjutera i tako dalje, trebao bi da bude postavljen negde gde roditelj bar prolazi i može da baci pogled šta se dešava. Mlađoj deci bi svakako vrlo ograničila, mislim ne može se reći zabranila, jer to je nemoguće, ali bih ograničila i vreme i trajanja koje provodi na mrežama, a takođe ova mlađa ne bi ni trebala pre neke malo zrelije faze u životu da budu na društvenim mrežama. Mislim da je to jako važno, jer oni u tom periodu razvojno nisu zreli da bi imali razvijene te digitalne veštine koje su im potrebne da zaštite sebe.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.