Psihilog Marina Nadejin Simić je objasnila na koji način bi roditelj trebalo da se ponaša ukoliko mu se dete poveri da trpi digitalno nasilje, odnosno kada primeti simptome digitalnog nasilja kod deteta.
- Pubertet, pa prelazak u adolescenciju, taj neki adolescentni period, je veoma osetljiv period, prepun je različitih i izazova i promena i važna je stalna kontrola, znači govorim uopšteno ne samo o digitalnim medijima, ali isto tako važno je, držati, odnosno očuvati dobru komunikaciju sa detetom. To znači ne bukvalno, da tako kažem, pratiti dete, ali obratiti pažnju, što češće razgovarati, dati podršku, ne reagovati burno, ako se dete i poveri, ne treba - "jao pa ja ću sad to, pa kako si to dozvolio, pa šta se to dešavalo itd...". Znači koliko god da nas možda neka informacija uznemiri kao roditelji i naravno kao nastavnici, treba da je prihvatimo, da nekako svoje emocije obuzdamo i prihvatimo je takva kakva jeste, kao činjenica i da pokušamo da nađemo rešenje koje je u najboljem interesu deteta. Nekada mora da se prijavi, ova platforma je zapravo i namenjen tome, jel jednostavno desi se da kažem da sistem zakaže, da se nekako to provuče da se dete na vreme ne prijavi, ne pojavi, ne traži razgovor, ne prijavi celu situaciju u školi, to ode toliko daleko da onda zaista moraju da se uključe i neke druge da kažem instance, i mislim da je u stvari vrlo važno ne ćutati po tome. Malo nasilje rađa veliko nasilje i zapravo to je jedna spirala koja ide na gore i mora, mora jednostavno da se nađe način da se to zaustavi. Znači ništa, savet roditeljima je ništa ne uzimajte zdravo za gotovo, sve proverite, ali u jednom razgovoru sa decom bez nekih jakih emocionalnih stanja koja mogu da uplaše dete i prosto da se dete povuče onda i da prestane da se poverava, to je sa jedne strane, a s druge strane ako dete odbija razgovor samo slati poruku, biti uporan, ali uporan sa porukom, tu sam za tebe, reci, verovatno može da se reši, mogu da pomognem, naćićemo rešenje, šta god da te muči treba razgovaratii, ako ne možemo mi da pristupimo detetu uvek postoji neko u porodici, neka starija sestra, brat, tetka, baka neko ko je omiljen i sa kojim dete ima dobar odnos to je to.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.