Jedno od najčešćih pitanja koje se javlja ukoliko je dete bilo žrtva seksualnog nasilja jeste, na koji način takva trauma može uticati na njegovo psihičko i fizičko zdravlje, i kako mu pomoći.
Na ovu i više nego ozbiljnu temu govorio je profesor i doktorand preventivne medicine Nikola Savić.
Na samom početku razgovora Nikola Savić ističe da bi njegova poruka svim roditeljima i starateljima bila ta da seksualno nasilje ne sme biti tabu tema o kojoj se ne govori jer se samim tim stvara podloga da se prećuti nasilje, ili da dođe do nasilja, a da ono ne bude procesuirano.
- Roditelji moraju biti prisutni u životu svog deteta, moraju dobro upoznati svoje dete, njegove navike i primetiti promene u ponašanju koje mogu biti posledica izloženosti seksualnom nasilju i moraju upozoriti svoju decu na određene situacije koje ih mogu dovesti u dodatni rizik – govori Nikola Savić i dodaje da decu uvek treba ohrabriti da otvoreno govore o tome šta su doživeli u komunikaciji sa vršnjacima i drugim osobama.
- Roditelj je taj koji treba da inicira saradnju sa zdravstvom ili Ministarstvom unutrašnjih poslova, odnosno policijom kada do određene forme seksualnog nasilja dođe van obrazovne institucije koja takođe treba da reaguje.
Nasilje nije urođeno u čoveku i dešava se kao posledica određenih socijalnih fenomena i devijacija, međutim, to nam je znak da treba da utičemo preventivno kako do seksualnog nasilja uopšte ne bi ni došlo, govori profesor i doktorand preventivne medicine i dodaje:
- Roditelj treba da bude prisutan u životu svog deteta i da osluškuje njegovo ponašanje kako bi svi zajedno mogli da pravovremeno reagujemo, kao tim, a sve u cilju prevencije nasilja i pravovremene intervencije.
Društvena zajednica treba da reguliše određene zdravstvene edukacije i mislim da je to Vlada Republike Srbije prepoznala kada je reč o zdravstvenom prosvećivanju putem Nacionalne platforme za prevenciju vršnjačkog nasilja, ističe Savić.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.