Ukoliko ste doživeli neki vid digitalnog nasilja, razgovor sa odraslom osobom od poverenja je veoma važan prvi korak koji treba da načinite.
Razgovor sa roditeljima nije lak za svakoga, ali postoje neke stvari koje možete da uradite kako bi ovaj razgovor bio lakši. Za početak odaberite vreme za razgovor kada znate da ćete imati njihovu punu pažnju. Objasnite im koliko je ovaj problem za vas ozbiljan.
Važno je da imate na umu da vaši roditelji možda nisu toliko upoznati sa digitalnim tehnologijama i društvenim mrežama kao i vi, iz tog razloga možda je potrebno da im dodatno objasnite šta vam se događa.
Vaši roditelji ili druge odrasle osobe od poverenja možda neće odmah imati odgovor za vas, ali će sigurno želeti da vam pomognu i potrude se da zajednički pronađete rešenje. Dve glave su uvek pametnije od jedne!
Ukoliko i dalje niste sigurni da želite da se poverite roditeljima, važno je da imate nekoga od poverenja kome ćete moći da objasnite šta vam se dešava. Sigurno postoji mnogo više ljudi koji brinu o vama i žele da vam pomognu, nego što mislite!
Emina Beković iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu u okviru Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija je istakla da U slučaju bilo kakvih zloupotreba, uznemiravanja ili nasilja putem interneta roditelji, deca ali i nastavnici mogu da se obrate Nacionalnom kontakt centru za bezbednost dece na internetu koji je osnovan od strane Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, na broj telefona 19833 koji je besplatan i anoniman.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.