Vršnjačko nasilje kao goruća tema našeg društva javlja se u sve mlađem uzrastu, karakerišu ga tuče, vređanja, verbalno i psihičko nasilje, poniženja na društvenim mrežama... Dešava se u školama i može trajno da utiče na život deteta.
Svi smo svesni da ono postoji i da poprima sve brutalnije razmere, ali kako ga preduprediti, kako se boriti protiv njega?
Prema podacima Grupe za zaštitu od nasilja i diskriminacije pri Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja možemo videti da je najzastupljenije verbalno nasilje - vređanje, spletkarenje, davanje pogrdnih imena, ismevanje, ogovaranje, širenje laži, ali je prisutno i udaranje, otimanje, seksualno uznemiravanje, snimanje bez nečijeg pristanka i slanje uznemirujućih SMS poruka.
Doktorant preventivne medicine Nikola Savić koji je govorio o prevenciji i suzbijanju vršnjačkog nasilja ističe da svakom detetu koje se požali da je trpelo ili trpi vršnjačko nasilje, ili je svedok da se ono dešava u njegovom okruženju, moramo verovati i pokazati da je bila hrabra odluka govoriti glasno o ovoj temi i saznanju, kao i to da dete nije samo i da mu sigurno možemo biti podrška i pomoć.
Kako ističe, u prevenciji vršnjačkog nasilja, veoma je važno da imamo svest o njegovom postajanju, da ga ne negiramo i da sami, među sobom, kao i u samom obrazovnom sistemu glasno i jasno govorimo o tome i podižemo svest kako u školi, tako i van nje. Među roditeljima, bakama, dekama, decom i svim članovima jedne zajednice, jer samo tako možemo stati na put nasilju među vršnjacima.
Psiholozi, pedagozi, oni koji se bave proučavanjem ljudskog ponašanja, karaktera, vaspitavanjem i učenjem smatraju da se protiv vršnjačkog nasilja najbolje bori neprestanom pričom o njemu, ukazivanjem i osvešćenjem ovog problema.
Bitno je na vreme uočiti probleme, edukovati roditelje, kao i kadar koji direkno radi sa vršiocima i decom koja nasilje trpe. Važno je i sankcionisanje nasilja, kako ne bi ispalo da je ono dopušteno ili čak poželjno.
Takođe, pored ovakvih oblika edukacije, i sve veća medijska pažnja doprinosi širenju svesti o postojanju vršnjačkog nasilja, što može biti pozitivan primer u suzbijanju istog.
Kako Savić ističe veoma je važno da se kod dece počne sa podizanjem svesti od ranog uzrasta i edukovati ih o tehnikama nenasilne komunikacije, oblicima nasilja, načinima ispoljavanja nasilja i njegovim efektima na žrtve i posmatrače nasilja i zašto je važno govoriti o tome.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.