Ukoliko želite bezbedno da surfujete internetom i da sprečite da neko sakuplja podatke o vama, primenite sledeće savete u vezi sa Gugl Hrom pretraživačem.
Isključite ove postavke u okviru naprednih opcija
Gugl ima nekoliko funkcija ugrađenih u Gugl Hrom koji služe kako bi poboljšale pretraživanje, ali one ujedno kompaniji Gugl šalju i podatke o vama, npr: šta pretražujete, koje ste veb stranice posetili, da li koristite Gugl pretraživač...
Ako ne želite da delite takve podatke s Guglom, otvorite podešavanja, a zatim u kategoriji Privatnost i bezbednost isključite sledeće opcije:
Koristite uslugu za predviđanje da bi se upotpunili termini za pretragu i URL adrese otkucane u traci za adresu;
Uključite funkcije “Bezbedno pretraživanje” i “Ne prati”
U kategoriji Privatnost i bezbednost postoje opcije koje treba uključiti. Svakako to učinite sa opcijom “Bezbedno pretraživanje”, jer ona može sprečiti zarazu zlonamernim softverom, kao i otvaranje veb sajtova koji nisu bezbedni. Isto važi i za opciju „Ne prati“, koja će onemogućiti veb sajtovima da vas prate.
Isključite ili enkriptujte sinhronizaciju podataka
Ne morate da čuvate sve što radite onlajn. Ukoliko uključite sinhronizaciju, omogućićete pristup Guglu i onim podacima koji su bili sačuvani samo kod vas na računaru. Sinhronizaciju možete isključiti tako što ćete otvoriti karticu Osobe, pa Sinhronizacija i odabrati odgovarajuće kategorije.
Koristite više uređaja odjednom, pa vam je sinhronizacija korisna? U tom slučaju barem enkriptujte podatke koje sinhronizujete. Potrebno je da osmislite lozinku koju ćete potom uneti na svaki uređaj kojeg želite da sinhronizujete. Nemojte koristiti istu lozinku kao i za vaš korisnički račun pri Guglu. I nemojte je zaboraviti, jer vam u tom slučaju Gugl ne može pomoći da je vratite.
Isključite praćenje lokacije
Hrom će vas pitati da li dozvoljavate veb sajtu da prati lokacije. Pretraživač će čuvati spisak svih sajtova za koje ste dali ili uskratili dozvolu. Naravno, možete surfovati internetom i ako blokirate tu funkciju. Praćenje lokacije možete isključiti ako otvorite Privatnost i bezbednost, zatim Podešavanje sadržaja pa Lokacija.
Nemojte čuvati adrese i načine plaćanja
Hrom će vam ponuditi mogućnost čuvanja vaše adrese, broja telefona, načina plaćanja i sličnih podataka kako ih ne biste morali stalno iznova unositi u obrasce online. Iako bi vam to olakšalo život, nemojte to raditi jer rizikujete da do osetljivih ličnih podataka dođu zlonamerne osobe što može dovesti do neželjenih posledica. Dozvolu možete ukinuti ako otvorite Automatsko popunjavanje pa Adrese i drugo. Čuvanje podataka s kreditnih kartica možete onemogućiti u delu gde je Automatsko popunjavanje i opcija Načini plaćanja.
Ograničite internet kolačiće – kukis
Vaš pretraživač čuva internet kolačiće kako bi skratio učitavanje stranica ili automatizovao određene postupke. Sajtovi ih često koriste kako bi pratili vaše ponašanje i prikupljene podatke prodavali oglašivačima, pa iz tog razloga njihovo delovanje treba ograničiti.
Otvorite u podešavanjima Privatnost i bezbednost pa Podešavanja sadržaja i zatim Kolačići: Uključite Blokiraj kolačiće treće strane. Takođe, možete uključiti Zadrži lokalne podatke samo dok ne zatvorim pregledač, ali imajte na umu kako ćete se u tom slučaju iznova prijavljivati svaki put kad pokrenete Hrom.
Promenite početni internet pretraživač
Po početnim postavkama Hromov glavni internet pretraživač je Gugl. Možete ga zameniti nekim drugim koji vas ne prati uopšte ili barem prikuplja i čuva manje podataka o vama. Otvorite u podešavanjima opcije za Pretraživač i opcije Upravljaj pretraživačima gde možete promeniti podrazumevani pretraživač ali takođe možete isključiti Gugl Asistenta, ako ga vaš računar podržava.
Preuzeto sa: Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu
Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, uspostavljen je 27. februara 2017. godine, na osnovu Uredbe o bezbednosti i zaštiti dece prilikom korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija.
Centar je prvi, i za sada jedini, institucionalni mehanizam u regionu koji se bavi prevencijom i reagovanjem na ugrožavanje dece u digitalnom okruženju, pružajući mogućnost građanima da se besplatno obrate na broj telefona 19833 ili putem onlajn platforme Pametno i bezbedno.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.