Internet deci i mladima nudi fantastične mogućnosti za otkrivanje, povezivanje i kreiranje.
Međutim, prilikom korišćenja Interneta postoje i rizici. Na primer, to je otvoreni prozor u svet koji takođe pripada odraslima i sadrži neodgovarajuće materijale za decu.
Kako roditelji mogu da pomognu deci da smanje ove rizike? Nema jednostavnog odgovora - rizici su različiti i zavise od uzrasta deteta i poznavanja rada na računaru.
Emina Beković iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu navodi i objašnjava da svaki roditelj, od onog prvog momenta kada preda uređaj detetu u ruke mora da ima kontrolu i nadzor.
- Pre svega, rodtitelj mora da svakodnevno prati te onlajn aktivnosti deteta, da bude upućen u to šta dete interesuje, šta dete voli da gleda, s kim razgovara, sa kim se dopisuje, šta je to što ga privlači kada su u pitanju, na primer, igre izazova, poznati jutjuberi, zašto to voli da gleda... - objašnjava edukator Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na interneru i dodaje:
- Znači, roditelj svaki mora da se bavi svojim detetom.
Danas je internet, pre svega, nažalost taj dominantni način komunikacije i većinu vremena deca provode na kompjuterima, mobilnim telefonima. Ono što je bitno jeste da deca koriste internet i da roditelji sugerišu svojoj deci, kao i nastavnici i učitelji da je internet, pre svega, instrument pomoći za učenje.
Beković savetuje da bi deca trebalo da internet koriste da tu nađu neke informacije, da im pomogne kada je u pitanju edukacija, naravno nije na odmet i zabava, ali sve u nekoj određenoj meri.
Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, uspostavljen je 27. februara 2017. godine, na osnovu Uredbe o bezbednosti i zaštiti dece prilikom korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija.
Centar je prvi, i za sada jedini, institucionalni mehanizam u regionu koji se bavi prevencijom i reagovanjem na ugrožavanje dece u digitalnom okruženju, pružajući mogućnost građanima da se besplatno obrate na broj telefona 19833 ili putem onlajn platforme Pametno i bezbedno.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.