Stres je postao deo našeg svakodnevnog života i nisu ga pošteđeni ni najmlađi. Kao i kod odraslih, tako i kod dece i mladih svaki novi zahtev za prilagođavanjem koji sredina postavlja organizmu predstavlja stres, bilo da su u pitanju neki pozitivni životni događaji kao što je polazak u vrtić ili školu ili neki negativni kao što je izloženost vršnjačkom nasilju.
Bajkovite priče o bezbrižnom detinjstvu punom igre i uživanja nažalost često nisu istina, a detinjstvo i mladalaštvo često nisu ni tako laki ni sretni kako bi smo mi to želeli da budu. U toku svog razvoja deca i mladi se suočavaju sa brojnim i teškim zadacima i izazovima koje treba da prevladaju i za šta im je potrebna pomoć i podrška odraslih. Nažalost, briga o deci i mladima se još uvek najčešće mnogo više odnosi na fizičke aspekte zdravlja, dok emocionalni razvoj često ostaje zanemaren i po strani.
Da je dete ili mlada osoba pod stresom možemo da primetimo po nizu emocionalnih i psiholoških znakova, promena u ponašanju i fizičkih simptoma.
Emocionalni i psihološki znaci stresa su:
Promene u ponašanju koje ukazuju na stres:
Fizički znaci stresa su:
Kada kod deteta ili mlade osobe primetimo neke od navedenih simptoma i utvrdimo da je pod stresom, najvažnije je da mu pružimo punu pažnju, brigu i podršku. Detetu odnosno mladoj osobi treba povratiti osećaj sigurnost, dozvoliti mu da iskaže svoja osećanja kroz igru, crtež ili razgovor, dozvoliti mu da žali i slobodno iskaže svoju tugu, ljutnju ili bilo koje drugo osećanje, obavestiti ga na njemu razumljiv način o događajima koji remete uobičajene tokove, o teškoj bolesti ili o smrti nekog njemu bliskog, provoditi što više vremena sa njim i zaista ga slušati.
Treba ih usmeriti i podstaći na neki oblik fizičke aktivnosti i smanjenja mišićne napetosti, naučiti pravilno disanje ili neku od tehnika opuštanja.
Treba da utvrdimo šta je uzrok tom stresu i ukoliko je neki problem koji može da se reši, pomognemo da ga dete, odnosno mlada osoba reši. Ukoliko je u pitanju problem čije rešavanje nije moguće ili je van kontrole deteta ili mlade osobe (naprimer smrt bliske osobe ili elementarna nepogoda) treba da mu pomognemo da situaciju prihvati. Treba verovati u njihovu sposobnost da prevaziđu stresne životne događaje i okolnosti i njihove posledice. U situacijama kada stres dugo traje, kada je hroničan i kada izaziva ozbiljnije tegobe preporučljivo je potražiti pomoć stručnjaka.
Izabela Rašković, diplomirani psiholog - savetnik spoljni saradnik za zaštitu učenika od nasilja, ŠU Sombor.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.