Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija je pre četiri godine osnovalo Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, zato što smo uvideli da postoji problem i da se taj problem, i uopšte problem tog vida vršnjačkog nasilja, kao i opasnosti koje vrebaju decu sada premestio na internet, tako da smo osnovali taj Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu koji mogu da pozovu svi građani, objašnjava edukator Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Emina Beković.
Ona navodi da i deca i roditelji, ali i nastavnici mogu da dobiju savet, informaciju o bezbednom korišćenju interneta, kao i tehničku podršku, ali i da prijave nasilje na internetu.
- Zloupotrebu fotografija, kontaktiranje od strane pedofila, predatora, zatim ako neko prima ucene, pretnje, lažne profile... Svako može da pozove ovaj centar na 19833 i prijavi problem. Mi smo direktno povezani i sa policijom, tužilaštvom i domovima zdravlja kao i centrima za socijalni rad, Ministarstvom prosvete i u zavisnosti o kakvom problemu je reč mi to prosleđujemo tim nadležnim institucijama - objašnjava Begović i dodaje:
- Hoću da napomenem da je centar anoniman zato što smo pre svega na taj način želeli da motivišemo decu da prijave svoj problem, jer nažalost, poslednja istraživanja koja je radio i Unicef govore o tome da jedno od desetoro dece, samo jedno, prijavi svoj problem nasilja roditeljima.
Kao edukator sa dugogodišnjim iskustvom navodi da je takav podatak poražavajući pre svega zato što je roditelj onaj koji poslednji sazna kada dete ima problem, zato je i namena ovog centra pre svega da pomogne svima, i roditeljima i deci.
Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, uspostavljen je 27. februara 2017. godine, na osnovu Uredbe o bezbednosti i zaštiti dece prilikom korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija.
Centar je prvi, i za sada jedini, institucionalni mehanizam u regionu koji se bavi prevencijom i reagovanjem na ugrožavanje dece u digitalnom okruženju, pružajući mogućnost građanima da se besplatno obrate na broj telefona 19833 ili putem onlajn platforme Pametno i bezbedno.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.