Svako može od nas može da doživi neki oblik nasilja. Ukoliko ste primetili da se ono dešava vašem prijatelju ili nekome koga znate pokušajte da mu budete podrška.
Važno je da prvo saslušate svog prijatelja i zbog čega ne želi da prijavi nasilje. Kako se on ili ona oseća? Stavite mu do znanja da nije neophodno da odmah zvanično prijavi nasilje koliko je bitno da popriča sa nekim ko može da mu pomogne.
Zapamtite, vaš prijatelj se možda oseća ranjivo u ovom momentu. Budite ljubazni prema njemu ili njoj. Pomozite mu da razmišli šta i kome treba da kaže šta je doživeo. Ponudite da idete sa njim kada odluči da ispriča nekom šta se desilo. Podsetite ga da nije sam/sama, da ste tu za njega/nju i da želite da pomognete.
Ako vaš prijatelj i dalje ne želi da prijavi nasilje, pomozite mu da pronađe osobu od poverenja koja će mu pomoći da izađe na kraj sa situacijom. Zapamtite da u određenim situacijama posledice nasilja mogu da budu veoma ozbiljne.
Psiholog Zorica Mihailović je objasnila da su deca koja odbijaju da pruže otpor najčešće ona koja trpe nasilje, zbog čega je takođe važno da im pomognemo.
- Učenici koji su fizički slabiji, nesigurniji ili koji nisu integrisani u vršnjačku grupu i imaju manje prijatelja koji bi ih zaštitili izloženi su većem riziku da budu žrtve vršnjačkog nasilja. Međutim, ne mora da bude uvek tako, žrtva može da bude bilo ko!
Ukoliko ne preduzmemo ništa kada vidimo da se neko suočava sa nekim vidom nasilja, ta osoba može da misli da je niko ne primećuje i ne brine za nju. Kada se potrudite da pomognete nekome, time možete da napravite promenu!
Svom prijatelju možete pomoći i tako što ćete zajedno pohađati neku vannastavnu aktivnost, što preporučuje i psiholog Silvia Radić.
- One utiču na razvoj samopoštovanja i samopouzdanja učenika te tako posredno utiču na postizanje boljeg školskog uspeha. Direktna dobit je razvoj socijalnih veština, uspostavljanje kontrole impulsa, smanjenje napetosti i nezadovoljstva.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.