Vršnjačko nasilje može biti izazovno i zastrašujuće iskustvo, ali važno je znati da postoji mnogo načina da se zaštitite i ostanete sigurni. Evo nekoliko saveta koji vam mogu pomoći da se nosite s vršnjačkim nasiljem:
- Ukoliko se osećate ugroženo ili ako ste svedok nasilja, odmah razgovarajte sa pouzdanim odraslom osobom, kao što su roditelji, nastavnici ili školski psiholog. Otvaranje o problemu omogućava vam da dobijete podršku i pomoć.
- Vršnjačko nasilje sve češće se dešava i putem onlajn platformi. Pazite na to koje informacije delite na internetu i budite svesni rizika koje mogu nositi društvene mreže i forumi. Blokirajte i prijavite bilo kakve uvredljive ili preteće poruke.
- Nemojte se pridruživati grupi koja vrši nasilje ili podržava nasilnog ponašanja. Umesto toga, budite podrška žrtvama i pokušajte da promovišete prijateljsko i inkluzivno okruženje.
- Radite na jačanju svog samopouzdanja i samopoštovanja. Pozitivna slika o sebi može vam pomoći mnogo pomoći.
- Pokušajte da razumete kako se drugi osećaju i budite podrška svojim vršnjacima. Mali gestovi ljubaznosti i podrške mogu imati veliki uticaj na stvaranje pozitivnog okruženja.
- Naučite da postavljate granice i da kažete "ne" ako vas neko pokušava povrediti. Vaše granice zaslužuju poštovanje.
- Uz podršku zajednice i uz primenu ovih saveta, možemo zajedno raditi na stvaranju sigurnijeg i poštovanjem ispunjenog okruženja za sve nas.
- Budite hrabri i ne ustručavajte se da potražite pomoć ako vam je potrebna.
Kriminalistički inspektor Bojana Pjanović je istakla da je jako bitno da o nasilju govorimo i da o nasilju ne ćutimo i da, ukoliko ste pretrpeli neki oblik nasilnog ponašanja ili ste bili svedok nasilja koje se dešava u vašem okruženju, jako je bitno da govorite o tome.
Kada govorite o nasilju pomažete sebi samima, pomažete osobama u vašem okruženju, a i samom nasilniku. Nažalost, iskustvo u praki kaže da su osobe koje vrše nasilje vrlo često bile i same žrtve nasilnog ponašanja. Ukoliko govorimo o nasilju sprečićemo nastupanje nekih ozbiljnih posledica, ozbiljnijih razmera, a i blagovremeim tretmanom u kojim bi se nasilnik uključio pomoćiće mu da prevaziđe možda trenutnu situaciju u kojoj se nalazi, istakla je Pjanović na predavanju koje možete pogledati ovde.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje ili bilo koji drugi oblik nasilja to možete da prijavite OVDE.