Aplikacije i postavke mobilnih uređaja omogućuju nam upravljanje vremenom pred malim ekranima. Ukoliko želite da pratite vreme provedeno pred ekranom i nadgledate sadržaje koje vaše dete koristi, evo kako!
Kontrolu nad vremenom provedenim pred malim ekranom možete uključiti pomoću postavki mobilnog uređaja. Na taj se način prati vreme korišćenja uređaja uz istovremenu mogućnost upravljanja sadržaja koji dete koristi.
Evo i kako!
1.Uputstvo za korisnike ajfon mobilnih uređaja
- Otvorite Podešavanja na svome uređaju – Vreme upotrebe ekrana – Ograničenja aplikacija a zatim kliknete na Dodaj ograničenje.
- Sledeći korak je kliknuti na Kreativnost – označiti željenu aplikaciju pa kliknuti na - Sledeće. Dalje, potrebno je uneti željeno vreme koje želite da vaše dete provodi u ovoj aplikaciji pa kliknite na Dodaj.
Napomena: Moguće je postaviti ograničenja po pojedinim danima. Da biste to učinili, potrebno je kliknuti na Prilagodi dane. Od trenutka postavljanja ograničenja, obaveštenje će stizati 5 minuta pre nego se dosegne postavljeni vremenski limit. Kada istekne vreme, morate uneti lozinku za ponovno korišćenje aplikacije.
2. Uputstvo za korisnike Android mobilnih uređaja
Na svoje Android pametne uređaje možete instalirati aplikacije koje nude opciju ograničavanja vremena upotrebe ekrana. Jedna od takvih aplikacija je Google -ov Family Linka. To je aplikacija pomoću koje možete upravljati vremenom upotrebe pojedine aplikacije svoga deteta. Potrebno je otvoriti Google račune za dete i roditelja na odvojenim uređajima i povezati račune. Pomoću Family Linka roditelji mogu kreirati google račun svom detetu. Nakon povezivanja računa, roditelji mogu koristiti Family Linka da bi lakše pratili vreme upotrebe uređaja i upravljali sadržajem koje dete koristi.
Kada povežete račune, potrebno je slediti sledeće korake:
- Otvorite aplikaciju Famili Link.
- Nakon što se uređaji roditelja i deteta povežu, otvoriće se naslovna stranica korisničkog računa vašeg deteta. Na naslovnici će se prikazati sve aplikacije koje dete koristi i koliko je vremena provelo pred ekranom. Kako biste upravljali vremenom provedenim pred ekranom, kliknite na Ograniči.
- Nakon toga, kliknite na ikonu. Kada se otvori padajući meni, kliknite na Postavljanje ograničenja.
- Poslednji korak je postaviti vremensko ograničenje za željenu aplikaciju i kliknuti na Postavi.
Nakon što ograničite vreme upotrebe ekrana, moći ćete pratiti koliko je vremena dete provelo koristeći pojedinu aplikaciju. Takođe, uvek je moguće promeniti vremensko ograničenje.
Osim navedenih, postoje i druge aplikacije kojima možete postaviti roditeljski nadzor. Ali, potrebno je uzeti u obzir kako uvek postoje sadržaji koji će se neopaženo provući kroz postavljene filtere ograničenja sadržaja, unesen lažan datum rođenja i brojni drugi načini zaobilaženja postavki roditeljskog nadzora. Zato, osim ovakvih aplikacija, preporučujemo da otvoreno pričate sa svojom djecom o korišćenju digitalnih uređaja kao i o sadržaju s kojim se susreću. Razvijanje otvorenog odnosa koji podstiče kritičko razmišljanje najvažniji je uslov za sigurnost vašeg deteta u online svetu!
Preuzeto sa: Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu.
Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, uspostavljen je 27. februara 2017. godine, na osnovu Uredbe o bezbednosti i zaštiti dece prilikom korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija.
Centar je prvi, i za sada jedini, institucionalni mehanizam u regionu koji se bavi prevencijom i reagovanjem na ugrožavanje dece u digitalnom okruženju, pružajući mogućnost građanima da se besplatno obrate na broj telefona 19833 ili putem onlajn platforme Pametno i bezbedno.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.