Iako znamo da korišćenje informaciono-komunikacionih tehnologija može da ima pozitivan uticaj na celokupni razvoj mladih, omogućavajući im sticanje digitalnih veština neophodnih za život u 21. veku, činjenica je da mladima nedostaju veštine konstruktivnog korišćenja interneta i zaštite od potencijalnih rizika i nasilja na internetu. Kako je digitalna komunikacija gotovo svakodnevni vid komunikacije današnjih učenika i učenica, važno je da razumemo na koje sve načine, i pod kojim uslovima, digitalno nasilje i zloupotreba informacionih tehnologija može da ostavi ozbiljne emocionalne, psihičke i socijalne posledice na sve osobe koje su mu izložene.
Nadzor roditelja i nadgledanje dečijih aktivnosti na internetu predstavljaju važan korak u zaštiti dece i mladih, ali vrlo često to nije dovoljno. Četovi, blogovi, forumi i slična mesta na internetu, gde deca i mladi razmenjuju mišljenja i gotovo svakodnevno komuniciraju vrlo su popularna, pa su stoga i privlačna osobama koje žele da zloupotrebe komunikacijske mogućnosti koje internet nudi.
Net Patrola - https://netpatrola.rs/, pokrenuta od strane Centra za nestalu i zlostavljanu decu, nudi građanima mogućnost da anonimno ili predstavljajući se, prijave sumnju na ilegalan sadržaj koji se odnosi na seksualno iskorišćavanje dece na internetu - https://netpatrola.rs/prijavite-sadrzaj/ .
Nakon dobijanja prijave tim Net Patrole će uraditi procenu i ukoliko se potvrdi da je sadržaj ilegalan, prijavu proslediti nadležnim državnim organima i ukoliko je potrebno internet provajderu radi uklanjanja istog sa interneta.