U emisiji „Hajde da razgovaramo“ na TV "Euronews Serbia", Olivera Zečević, članica Tima za koordinaciju Posebne radne grupe za unapređenje rada platforme "Čuvam te" iz MUP-a, govorila je o tome kako se, u cilju prevencije vršnjačkog nasilja u stvarnom i digitalnom okruženju, koriste sadržaji sa platforme "Čuvam te" na interaktivnim radionicama koje se sprovode u okviru projekta „Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo“ sa učenicima od petog do osmog razreda u osnovnim školama u Srbiji.
Kako je istakla, ovaj projekat, prilagođen deci i mladima, kreiran je uz njihovo aktivno učešće, tako što su dali predloge o tome kako bi radionice trebalo da izgledaju i o kojim temama bi želeli da razgovaraju.
Radionice su se sastojale od početnog i završnog kviza i rada u malim grupama, čiji je zadatak bio da pozitivno reše različite situacije vršnjačkih konflikata. Učenici su kviz radili preko svojih mobilnih telefona, koristeći platformu za interaktivno učenje i takmičenje “Kahoot”, koja im je poznata još iz perioda pandemije COVID-19. Tokom pandemije su je najčešće koristili za rad na kontrolnim zadacima, a sada je iskorišćena za unapređenje znanja i veština o bezbednosti.
Ovakav način rada omogućio je da svi učesnici aktivno učestvuju i doprinesu podizanju svesti o posledicama nasilja, kao i o mehanizmima zaštite.
Učenici su odgovarali na pitanja koja su se odnosila na prepoznavanje različitih oblika diskriminacije i nasilja, kako da reaguju kada se suoče sa problemom, šta su dužni odrasli da urade kada im deca prijave nasilje i gde i na koje načine mogu potražiti pomoć i zaštitu.
Poseban izazov bio je kako ih animirati da učestvuju u radionicama. Zbog toga je, pre početka sprovođenja projekta, organizovano pilotiranje radionice u jednoj školi. Analiza postignutih rezultata poslužila je kao početna osnova. Učenici su najčešće postavljali pitanja o tome kako da reaguju kada ih neko napadne, a da ne uzvrate nasiljem. U tom kontekstu, razgovarali smo i uvežbavali veštine nenasilnog rešavanja konflikata, tražeći pozitivna rešenja.
Tokom rešavanja situacija vršnjačkih konflikata, posebno je bilo važno da učenici koriste preporuke stručnjaka, prezentacije i znanja stečena putem onlajn obuka preko platforme "Čuvam te". Takođe, pokazano im je kako na brz i jednostavan način mogu prijaviti nasilje preko "Čuvam te" kao i preko platforme "Pametno i bezbedno".
Ukoliko želite da pogledate celu emisiju, možete to učiniti OVDE.