Direktor Kancelarije za IT i eUpravu, dr Mihailo Jovanović, predstavio je dosadašnji rad i rezultate Nacionalne platforme za prevenciju nasilja koje uključuje decu - Čuvam te, na drugoj sednici Odbora za prava deteta, u Beogradu.
Nacionalna platforma za prevenciju nasilja koja uključuje decu „Čuvam te“, ima za cilj koordinaciju i jačanje intersektorske saradnje svih nadležnih institucija u borbi protiv svakog oblika nasilja koje uključuje decu. Platforma je pokrenuta uz podršku Kancelarije za IT i eUpravu, a u njeno funkcionisanje i postupanje po prijavama je uključeno 7 ministarstava i to: Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju, Ministarstvo prosvete, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija i Ministarstvo pravde.
„Platforma je za građane dostupna od 2021. godine kao jedinstveno i pouzdano mesto na kojem mogu da se informišu i nađu odgovore i savete za različite situacije na temu nasilja koje uključuje decu. Tada su u funkciju puštena dva segmenta i to informativni koji sadrži tekstove, videe, objašnjenja i savete po različitim temama u cilju prevencije nasilja i besplatne obuke za sve tri važne ciljne grupe – roditelje, prosvetne radnike i učenike. Trenutno je na platformi dostupno 20 obuka“, rekao je Jovanović i dodao da je prijavni segment platforme uspostavljen 2023. godine i isti je omogućio prijavu svakog oblika nasilja putem onlajn forme na platformi „Čuvam te“.
Do sada je 636.384 korisnika posetilo platformu više od jednog puta, dok se na platformi za obuku registrovalo 118.351 jedinstvenih korisnika. Pokrenuto je 239.827, a završeno je 212.159 obuka, što predstavlja 88,46% kompletiranih obuka i na taj način govori o motivaciji korisnika ali i kvalitetu sadržaja samih obuka. Najveći broj završenih obuka beleže zaposleni, nastavnici i vaspitači, sa (163.675) kompletiranih programa, zatim roditelji (26.123), pa učenici (19.282).
„Umreženo je oko 2.700 entiteta, sve osnovne i srednje škole, kao i domovi učenika srednjih škola, centri za socijalni rad i službe socijalne zaštite, policijske stanice, zdravstvene ustanove, nadležne resorne inspekcije, osnovna i viša javna tužilaštva, nacionalni centar za bezbednost dece na internetu i ustanove socijalne zaštite za smeštaj dece i omladine i centri za porodični smeštaj i usvojenje. Svih 7 organa postupa po prijavama koje dolaze putem platforme, ali i na nju evidentiraju prijave koje nastaju u njihovim ustanovama i kroz platformu uključuju druge resore. Po prvi put, na jednom mestu, sve nadležne institucije za svaki predmet imaju bazu svih prijava nasilja koje uključuju decu sa svim informacijama i izveštajima, informacije o statusu postupanja ustanova i institucija, kao i informacije o sprovedenim aktivnostima i donetim merama“, izjavio je Jovanović i dodao da je cilj da se građanima omogućimo da na jednostavan način prijave nasilje i na transparentan način prate postupanje nadležnih institucija po njihovoj prijavi.
Na platformi je ukupno 3.592 evidentiranih prijava. Po izveštaju, najveći broj situacija nasilja nastao je u ustanovama obrazovanja 2.220. Vršnjačko nasilje je zasupljeno u 2.165 evidentiranih prijava, od ukupno 3.592 prijave, što čini 60,27% svih prijava nasilja koje uključuje decu.
„Zahvaljujući nacionalnoj platformi „Čuvam te“, sada imamo uvid u zastupljenost različitih oblika nasilja, efikasnost postupanja svake ustanove, gde se čeka na postupanje, a kroz vreme i analize će nadležni organi moći da procene i koje mere su donele pozitivne rezultate ili nisu, zavisno od toga da li se situacije nasilja sa istim licima ponavljaju ili ne. Takođe, platforma će doprineti tome da se poveća odgovornost celog sistema s obzirom da će uvid u postupanje sada biti transparentan. U cilju stvaranja podsticajnog okruženja koje kreira atmosferu saradnje, uvažavanja i konstruktivne komunikacije, spremni smo za dalje unapređenje ovog sistema i pozivamo sve državne institucije da promovišu platformu Čuvam te“, istakao je Jovanović.