Kako bi izbegli pojavu digitalnog nasilja među vršnjacima, pored đaka neophodno je da se nastavnici pridržavaju određenih saveta i pravila.
Postoje mnoge promene u ponašanju deteta koje je meta sajberbulinga, obratite pažnju ukoliko ih primetite kod svojih učenika i pokušajte da razgovarate sa njima i otkrijete u čemu je problem.
Deca koja su meta vršnjačkog nasilja na internetu postaju povučena, neraspoložena, usamljena. Odbijaju da odlaze na treninge, u školu i druženje sa drugom decom. Često se dešava da imaju suicidne ideje kao i manjak koncentracije.
Često se dešava da deca ne žele da razgovaraju o problemu koji imaju, potrudite se da angažujete nekog u koga imaju poverenja, kao što je drugi nastavnik, psiholog ili pedagog škole.
Škole imaju jasno definisane procedure za postupanje u slučaju pojave digitalnog nasilja, ukoliko primetite da je inicijator nasilja neko iz škole, obavezno što pre uključite ceo kolektiv u rešavanje.
Ako dođete do materijala na društvenim mrežama kojim se maltretira neko od učenika prijavite to administratorima društvene mreže kako bi materijal bio što pre uklonjen. Pre nego što prijavite neprimeren sadržaj, snimkom ekrana sačuvajte dokaz o svemu šta ste pročitali.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.
Tekst je preuzet sa sajta Pametno i bezbedno.