Колектив из Центра за заштиту одојчади, деце и омладине „Звечанска“ у Београду, упутили су нас како се баве против сузбијања и превенције вршњачког насиља међу корисницима ове установе.
Деца се у установе социјалне заштите смештају углавном због занемаривања, ограничених способности родитеља да брину о детету, немогућности породице да пружи бригу, злостављања или злоупотребе детета, насиља у породици... Поред ових разлога смештаја, у око 80% случајева ове породице имају мање или веће материјалне тешкоће, а значајан број деце има развојне или психичке тешкоће, али то нису и не смеју бити примарни разлози смештаја.
Искуство деце без родитељског старања, као и сам чин издвајања из породице и смештаја у установу је трауматичан, како за дете, тако и за породицу. Оно представља обично читав низ губитака, међу којима је и прекид односа са другим значајним особама (рођацима, породичним пријатељима, комшилуком, вршњацима из вртића или школе) и средином порекла.
Основни циљ заштите, након смештаја у установу, јесте пружање сигурности детету, одгајањем у безбеднијим условима који омогућавају физичку безбедност, сигуран смештај, исхрану, непосредну бригу, надзор и васпитање, здравствену заштиту, раст и развој детета, као и подршку образовном процесу детета.
Установа има обавезу да подржава и негује однос детета са биолошком породицом у мери која не угрожава добробит детета, као и да доприноси раду у сарадњи са надлежним центром за социјални рад на евентуалном повратку детета у биолошку породицу, премештају у хранитељску или усвојитељску породицу.
Као деца са искуством трауме, деца и млади на смештају у Домовимa су посебно осетљива друштвена група, са могућношћу понављања трауме, стигматизације, умањених шанси за пуну интеграцију, трпљења сваког облика насиља, па и вршњачког. Стога је важно да се развију ресурси у заједници за подршку деци и младима који су одрасли у установи. Установа успоставља и негује партнерства, како са породичном тако и широм мрежом значајних особа за дете, са појединцима, установама и организацијама на које је дете упућено и/или које су заинтересоване за подршку деци без родитељског старања.
Установа, такође, развија друге начине подршке деци и младима из осетљивих група, која могу потенцијално бити угрожена у породици и заједници, пружањем додатних услуга у заједници, као што су: дневне услуге, непосредно и телефонско саветовање, интензивна подршка породици на терену (породични сарадник – актуелно се ради на одрживости услуге), и сл.
Ово су све истовремено и начини да се спречи или смањи изложеност деце на смештају вршњачком насиљу.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.