Rukovodstvo škola i nastavno osoblje su važni saveznici za prevenciju i suzbijanje nasilja budući da se ono često dešava u školskim učionicama i hodnicima, gde nastavnici i stručno osoblje mogu da intervenišu.
Ali učionica je takođe idealno okruženje za obrazovanje dece o vršnjačkom nasilju i njegovim štetnim posledicama, kao i za razvijanje kulture poštovanja i inkluzije.
U praksi se pokazalo da prevencija nasilja korišćenjem namenskih časova, sastanaka i/ili nastavnog plana i programa efikasno smanjuje nasilje u školama.
Roditelji treba da uspostave odnose sa zaposlenima u školi kako biste izgradili poverenje i započeli dijalog. Dajte im do znanja da želite da radite sa njima na negovanju kulture protiv nasilja.
Pridruživanje ili osnivanje grupe roditelja, udruženja roditelja i nastavnika ili školskog odbora za bezbednost stvara definisan prostor u kome možete da delite resurse i brige sa roditelima i školskom rukovodstvom.
Pronađite druge oblasti u školi u kojima možete pomoći u stvaranju pozitivne klime, kao što su vannastavne aktivnosti ili školski događaji.
Pitajte o obuci za nastavnike, roditelje i učenike. Nastavni planovi i programi su odličan način da naučite decu šta je nasilje i kako ga sprečiti. Ove lekcije se mogu proširiti na digitalnu pismenost i bezbedno ponašanje na mreži. Učenici takođe mogu naučiti kako da poboljšaju emocionalne veštine, stvore inkluzivno okruženje i šta da rade ako primete da njihov vršnjak doživljava nasilje.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.